Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Juliusz Kossak - analiza twórczości

Bez wątpienia obok dzieł Juliusza Kossaka nie da się przejść obojętnie. Imponująca finezja warsztatowa charakteryzowała artystę od początku jego działalności. Atutem pozostawał również perfekcyjny rysunek i po mistrzowsku opanowana technika akwarelowa. Juliusz Kossak jako przedstawiciel malarstwa historyczno-batalistycznego upodobał sobie przede wszystkim konie. Tuż obok pięknych i monumentalnych zwierząt nie brakowało wizerunku żołnierzy, mundurów i wojennego pyłu. Mimo poważnej tematyki w swoich dziełach artysta potrafił przedstawić niesamowitą miłość do natury i zjawisk przyrody, które fascynują po dziś. Kim był Juliusz Kossak? I jakie dzieła odgrywają znacząco rolę w jego twórczości? Zachęcamy do zapoznania się z analizą jednego z ważniejszych polskich malarzy.

Juliusz Kossak - notka biograficzna

Juliusz Kossak urodził się w roku 1824 w Wiśniczu. Naukę rysunku zgłębiał u boku Jana Maszkowskiego we Lwowie, gdzie równocześnie studiował prawo zgodnie z życzeniem swojej matki. Bywał w Wiedniu, Petersburgu, Paryżu i Wiedniu, aby osiedlić się w 1852 roku w Warszawie. Był kierownikiem artystycznym „Tygodnika Ilustrowanego”. Troszcząc się o edukację swoich dzieci postanowili wraz z małżonką zamieszkać w Krakowie, gdzie przenieśli się na stałe w 1869 roku. Juliusz Kossak był jednym z inicjatorów utworzenia w Krakowie Muzeum Narodowego. Mieszkając w Krakowie często podróżował do Monachium, aby malować w atelier innego znanego batalisty - Franza Adama. Stosunkowo rzadko posługiwał się techniką olejną. Upodobał sobie akwarelę zyskując zachwyt wielu sympatyków sztuki. Zazwyczaj malował obrazy historyczne i dzieła o tematyce batalistycznej. Chętnie pokazywał sceny rodzajowe, które odkrywały tajemnice życia toczącego się w dworach szlachecki. Bardzo często rysował majątki na Ukrainie, Podolu i Wołyniu. Nie stronił od ilustrowania życia i obyczajów polskiego ludu. Jednak największą fascynacją darzył konie. Z mistrzowską precyzją potrafił przedstawić ich ruch i temperament. W sposób niesamowity ukazywał w swoich pracach charakter koni. Był oddanym patriotą, dla którego inspiracją był duch romantyzmu. Ewidentnie miał potrzebę spełnienia misji, co udowadniał w wielobarwnej miłości do ojczyzny zwizualizowanej w swoich dziełach.

Co wyróżnia twórczość Juliusza Kossaka?

Juliusz Kossak jako malarz i ilustrator będący jednym z najpopularniejszych artystów w Polsce 2. połowy XIX wieku poprzez tematykę swoich dzieł pragnął zainteresować Polaków historią kraju w trudnym - rozbiorowym okresie. Sięgając do tematyki oscylującej wokół „ku pokrzepieniu serc” chciał wesprzeć rodaków, dodać im otuchy, ale jednocześnie uzmysłowić bohaterstwo. Fascynacja przyrodą, obyczajami i folklorem była jego znakiem rozpoznawczym.

Uznany za mistrza akwarystyki i twórcę polskiego malarstwa batalistycznego, sceny rodzajowe przedstawiał w narracji sentymentalno-realistycznej, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość dzieł Kossaka. Pragną uchwycić prostotę życia polskiej wsi i realia malowniczego pejzażu. Z niesamowitym oddaniem upamiętniał sceny polowań, przejażdżek konnych i heroiczne momenty Ojczyzny upamiętniając wielkie bitwy największych polskich wodzów. Chętnie wykorzystywał jasne kolory i idealnie dopasowaną kompozycję, aby podkreślić priorytety. Akwarystyka to tylko jedna z działalności artystycznej, którą uprawiał. Juliusz Kossak był autorem wielu zapadającym w pamięć ilustracji, które zdobił stronice książek i czasopism. Charakterystyczny klimat i kreska świetnie wpasowały się w nastroje odbiorców. Tematyka tęsknoty w ilustracji artysty można dostrzec między innymi w Pieśni o ziemi naszej Wincentego Pola, Trylogii autorstwa Henryka Sienkiewicza. Ilustracji mistrza Kossaka nie zabrakło również w arcydziełach Adama Mickiewicza, między innymi w Panu Tadeuszu i poematach.

Wybrane dzieła ku pokrzepieniu serc autorstwa Juliusza Kossaka

Juliusz Kossak zyskał podziw swoich odbiorców, a zachwyty jego dziełami również współcześnie nie ustają. Sentymentalno-realistyczne wątki w połączeniu z opanowaną do perfekcji technika akwarelową okazały się kluczem do sukcesu artysty na arenie krajowej i międzynarodowej. Finezja kształtów i imponujące portrety konne wyróżnia niesamowicie wysmakowana gama kolorów, w których dominują odcienie brązów, szarości, błękitów i zieleni. Na szczególną uwagę zasługuje dynamika ruchów zwierząt o monumentalnej sylwetce, czego doskonałym przykładem jest: „Polowanie par force z ogarami”, 1868, "Polowanie stepowe na wilki", 1883. Niewątpliwie miłośnicy artysty doceniają mistrzowsko odwzorowane sceny bitewne. Do najznakomitszych kompozycji Kossaka należy "Bitwa pod Parkanami", 1883, "Sobieski pod Wiedniem" i "Bitwa pod Ostrołęką".

W dorobku artysty nie brakuje oddania hołdu bohaterom. Wizerunki Tadeusza Kościuszki, Józefa Poniatowskiego i Erazma Sanguszki zostały pokazane na tle oddziałów wojskowych, aby podkreślić ich niesamowitość i heroiczność. Nie zabrakło również batalistycznych epizodów, których charakter oddaje chociażby „Portret księcia Józefa na koniu", 1879. Jako artysta wychowany w duchu romantyzmu dużą rolę przywiązywał do natury i prostoty życia. Szczególnie upodobał sobie polski lud i Kozaczyzny będące inspiracją do powstania dzieła "Stadnina na Podolu", 1886.

Działa artysty, który po mistrzowsku operował techniką akwarelową świetnie zazębiają się z precyzyjnie przygotowanymi rysunkami Kossaka. Połączenie przejrzystości z przypadkowym rozpływem farby sprawiają, że szkice krajobrazowe malarza mają w sobie dozę tajemniczości i prostej sielskości.

Na stronie onebid.pl znajdą Państwo wyjątkowe działa Juliusza Kossaka

Portal aukcyjny onebid.pl oferuje działa znanych twórców. Oprócz znakomitych obrazów i ilustracji Juliusza Kossaka znajdą Państwo również aukcje książek i wyjątkowe wyroby jubilerskie pochodzące sprzed wielu lat. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, w jaki sposób licytować na portalu, aby z przyjemnością móc wziąć udział w aukcji twórczości Juliusza Kossaka i cieszyć się zakupionym dziełem sztuki. Zapraszamy do skorzystania z oferty!

05/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up