Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Malarstwo dawne i współczesne — jakie są różnice?

Nie ma wątpliwości, że malarstwo na przestrzeni mijających lat wiele razy obchodziło różne zmiany i przeobrażenia. To, w jaki sposób wyglądały i wyglądają obecnie różne obrazy i formy dzieła sztuki to efekt ewoluowania nie tylko technik malarskich, wykorzystywanych farb czy narzędzie, ale również efekt zmiany w umysłach zarówno odbiorców, jak i artystów. Dawne obrazy i te współczesne łączy również wiele wspólnego. W każdym z nich można zauważyć pozostawione przez autora serce i w każdym przypadku wpływ na tworzenie ma najbliższe otoczenie artysty. Zakres głównych różnic między sztuką współczesną a danym malarstwem może nieco zatrzeć się między sobą, ponieważ twórcy nie muszą już trzymać się sztywnych ram, a sztuka jest wyrażaniem swoich aktualnych uczuć i przeżyć.

Malarstwo dawne — najważniejsze kierunki i style w sztuce

Niewątpliwie dawne malarstwo dostarczyło w naszej historii twórców, których wspominamy i szanujemy aż po dziś. To również od nich czerpiemy często inspiracje i od nich uczymy się tworzyć. Skutki tego, co działo się w dawnych czasach w zakresie sztuki i popularnych kierunków działania widoczne są również dzisiaj. Jednym z ważniejszych kierunków malarstwa był w dawnych czasach między innymi m.in. impresjonizm. Nowa technika tworzenia obrazów przetrwała do dzisiaj, a niezwykle przyjemny proces tworzenia oraz zachwycający efekt sprawiają, że również dzisiejsi twórcy chętnie do niego wracają. Okres renesansu w malarstwie przyniósł rozwiązania, w których przestało mieć znaczenie to, w jaki sposób tworzone będą dzieła, ale istotnym czynnikiem stało się to, co czuje artysta i co przez swoją pracę chce i może wyrazić. Dzięki temu twórcy zaczęli pokazywać swoje prawdziwe oblicze i to, na czym tak naprawdę im zależy. Chcieli się rozwijać a za pomocą obrazów pokazać najważniejsze wartości. Z biegiem czasy autorzy dzieł zaczęli również pozwalać w swoich pracach na jeszcze więcej swobody. Abstrakcjonizm sprawił, że twórcy przestali przedstawiać na obrazach jedynie ludzi i sceny wojny czy pejzaże, ale zaczęli wylewać na sztalugi luźne myśli, skojarzenia, kształty, które tak naprawdę nie musiały niczego oznaczać.

Współczesna sztuka, która czerpie z historii

Tworzone przez obecnych artystów dzieła sztuki często niewiele różnią się stylem od tych tworzonych w dawnych czasach. Współczesna sztuka czerpie bowiem mocno ze swoich korzeni. Główną zasadą, jaka jednak uległa zmianie w tworzeniu sztuki jest wolność artystów. Tak naprawdę przestali oni mocno trzymać się określonych zasad. Malarstwo stało się obecnie formą wyrażania uczuć artysty, często możliwością zaprezentowania swoich poglądów, jak również manifestu wobec świata, w którym przyszło im żyć. Z tego względu sposób wyrażania tej mowy spada w takim wypadku na dalsze miejsce. Technika to aspekt, nad którym mniej zastanawiają się znawcy sztuki oceniający dane dzieła. Styl staje się drugorzędną wartością, choć i w tym wypadku artyści o nim nie zapominają. Sztuka zaczęła być w pełni odważna i śmiała. Podejście artystów również znacznie się zmieniło w sztuce współczesnej. Obrazy stają się dla nich również formą zarabiania pieniędzy, czego wcale przed światem nie ukrywają. Chętnie organizują wystawy swoich prac i prezentują tworzone dzieła przed szeroką publicznością. Jaki jeszcze przekaz daje współczesna sztuka? Artyści mogą nie tylko wyrażać swoje uczucia, ale również demonstrować bunt wobec zastałej sytuacji. Technika sprawiła, że wiele prac przeniosło się do sieci i to tam zyskują rozgłos. Malarstwo nie musi już trzymać się określonych ram, a autorzy stawiają przede wszystkim na szczerość, często nie przejmując się tym, czy czyjeś uczucia religijne lub sposób życia zostaną obrażone. Początki współczesnego malarstwa to jednak również połowa XX wieku, więc okres ten oznacza trudny czas przemian, z jakim spotkał się niemal cały świat.

Artysta przestał być jedynie wykonawcą sztuki, a zaczął interpretować rzeczywistość

Twórca staje się głosem ludu w sztuce współczesnej. Jest wysłannikiem świata i ludzi, którym przyszło w nim żyć. Często staje się również przepowiednią tego, co stanie się w przyszłości. Sztuka nie tylko tłumaczy świat, ale stara się również odgadnąć, jakie procesy będą nim rządzić w najbliższej przyszłości. Kluczowe w rozwoju sztuki stało się również miejsce jej prezentacji. Obrazy nie są umieszczane jedynie w galeriach, ale wychodzą również na ulice, do przestrzeni publicznej i wszystkich tych, którzy potrzebują się nią posilić. W ten sposób staje się dostępna nie tylko dla elit, ale również dla każdego innego, zwykłego użytkownika próbującego zrozumieć rzeczywistość. Wykorzystywane w pracy z obrazami materiały niewiele się zmieniły. Twórcy w dalszym ciągu korzystają z trwałych farb olejnych i wygodnych w tworzeniu akwareli. Poza wykorzystaniem znanych technik artyści sięgają również po bardziej nowoczesne twory i przenoszą sztukę do cyfrowej rzeczywistości. To kolejny dowód na to, że staje się ona szeroko dostępna dla różnych grup odbiorców.

Poszukuj i wybieraj najlepsze dzieła sztuki współczesnej i dawnego malarstwa

Za pośrednictwem onebid.pl możesz wybrać najlepsze dzieła sztuki, pozyskać piękne obrazy od znanych i cenionych twórców współczesnych, jak i tych działających w poprzednich latach. Poszukując dzieł sztuki, możesz liczyć na wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy chętnie wyszukają dla Ciebie upragnionych obrazów. W takim wypadku możesz mieć również pewność co do tego, że kupione dzieła sztuki będą oryginalne. Certyfikat autentyczności obrazu pozyskiwany przy okazji kupna potwierdza, że dzieła sztuki to nie falsyfikaty i podróbki, ale w pełni prawdziwe i oryginalne dzieła wykonywane przez najlepszych artystów. Możesz uczestniczyć w najciekawszych aukcjach i zapisywać się do dowolnych licytacji dając sobie możliwość na powiększenie swojej kolekcji obrazów. To miejsce, w którym publikowane są najciekawsze aukcje z różnych miejsc i od różnych sprzedawców. Sprawdź, jakie dzieła pasować będą do Twojej kolekcji.

08/05/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up