Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Frida Kahlo życie i twórczość

Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón to wyjątkowa meksykańska malarka, którą cały świat zna pod pseudonimem Frida Kahlo. Ta charyzmatyczna osobowość do dzisiejszego dnia inspiruje tysiące ludzi na całym świecie. Jej twórczość zyskuje rzeszę fanów, a jako postać na stałe wpisała się w popkulturę. Jakie było życie Fridy Kahlo? Jakie wydarzenia spowodowały, że jej pasja objawiła się właśnie w takich, a nie innych obrazach? Zapraszamy do lektury!

Frida Kahlo - biografia artystki niezwykłej

Frida Kahlo urodziła się w 1970 roku w słynnym dziś domu La Casa Azul, który obecnie jest chętnie odwiedzany przez obywateli całego świata. Co ważne, malarstwo nie było w kręgu jej zainteresowań aż do 18. roku życia, kiedy to, wydawać by się mogło, typowy wypadek komunikacyjny na zawsze zmienił życie Fridy Kahlo. Do wypadku doszło, gdy młoda dziewczyna wracała wraz ze swoim przyjacielem ze szkoły. Autobus, którym podróżowali, zderzył się z tramwajem. Frida była jedną z najbardziej poszkodowanych osób. Wśród jej licznych obrażeń należy wymienić m.in. kilkanaście złamań prawej nogi (w tym złamanie i zwichnięcie prawej stopy), złamania kręgosłupa i obojczyka, zwichnięcie ramienia oraz złamanie żeber. Co więcej, stalowy uchwyt poręczy doprowadził do przebicia podbrzusza i miednicy, co, jak się później okazało, zaprzepaściło nadzieje młodziutkiej wówczas Fridy Kahlo na potomstwo. Frida została znaleziona naga, gdyż jej ubranie zostało zerwane w trakcie wypadku, a zmasakrowane ciało pokryte było złotą farbą w proszku, która wysypała się jednemu z pasażerów. Był to nieprawdopodobny i sensacyjny widok, a lekarze nie dawali jej zbyt wielu szans na przeżycie. Od tego dnia młoda dziewczyna spędziła wiele miesięcy przykuta do łóżka, gdzie walczyła o życie i powrót do sprawności. Liczne operacje oraz cierpienie, jakiego doświadczyła na długo pozostały w jej pamięci i prawdopodobnie zdeterminowały całe późniejsze życie. Frida przykuta do łóżka odnalazła natomiast nową pasję, jaką było malarstwo. Przez wiele miesięcy studiowała ona albumy, po czym matka, chcąc wesprzeć ją w rozwijaniu nowej pasji, sprezentowała jej sztalugi, na których można było tworzyć w pozycji leżącej. Warto wspomnieć, że ojciec Fridy także był malarzem i podarował jej w tym czasie swoje farby oleje i pędzle. Tak powstały pierwsze obrazy Fridy Kahlo.

Życie Fridy Kahlo i destrukcyjna miłość romantyczna

Na początku głównie powstawały autoportrety Fridy Kahlo. Wszystkie jej prace wyróżniała charakterystyczna kreska oraz dobór barw. Były to obrazy pełne emocji, odważnego koloru oraz autentyczności. Sama Frida powtarzała, że jej twórczość to sama prawda - jej prawdziwe życie. Z tego okresu pochodzą takie obrazy jak “Autoportret w aksamitnej sukni” czy “Martwa natura (Róże)”. Na twórczość Fridy Kahlo niemal tak samo duży wpływ, jak wypadek autobusowy miała też miłość do Diego Riviery. To ponad 20 lat starszy od Fridy meksykański malarz oraz działacz polityczny ruchu komunistycznego. Jego niezwykle charyzmatyczna osobowość zwróciła uwagę Fridy już w czasach nastoletnich. W wieku 20 lat rozpoczął się ich romans, nie bacząc na fakt, że malarz był wówczas żonaty, a następnie Frida postanowiła zostać jego żoną, pomimo że jej matka zdecydowanie nie wyrażała zgody na to małżeństwo. Diego Riviera był powszechnie szanowanym i doświadczonym artystą oraz człowiekiem, który przez wiele lat wspierał twórczość Fridy Kahlo. Frida u jego boku mogła się rozwijać jako artystka, a przy okazji czerpała garściami z jego fachowych wskazówek, wciąż pozostawiając sobie jednak sporo swobody. Niestety ich miłość była bardzo burzliwa, co miało destrukcyjny wpływ na życie Fridy Kahlo i na jej sztukę. Diego nawiązywał liczne romanse, co zadawało Fridzie dużo bólu. Cierpienie to przelewała oczywiście na swoje obrazy. Najbardziej dotknął ją romans Diega z jej własną siostrą. Warto podkreślić, że Frida także angażowała się w różne romanse - zarówno z mężczyznami, jak i kobietami, co było odpowiedzią na zachowanie jej męża i często wynikało z chęci zemsty. Sam Diego przymykał oko na relacje z kobietami, jednak te z mężczyznami doprowadzały go do furii.

Frida Kahlo i sztuka - obrazy naznaczone cierpieniem

W tak nieco toksycznej i burzliwej miłości dochodziło do kolejnych tragedii, czyli dwóch poronień Fridy. Meksykańska malarka za wszelką cenę chciała dać Diegowi potomstwo, co jednak nie było możliwe. Ten temat również zaczął przenikać do jej twórczości. Wśród obrazów warto wymienić m.in. “Moje narodziny” czy słynny “Henry Ford Hospital”. Zarówno miesiące spędzone w szpitalu, jak i niemożność urodzenia Diegowi wymarzonych dzieci pomimo prób, nawet wbrew zaleceniom lekarzy, to tylko część cierpień, których doświadczyła Frida Kahlo. W dzieciństwie przechodziła chorobę Heinego-Medina, w której konsekwencji została kaleką. Dodatkowo niepełnosprawność ta pogłębiła się jeszcze w wyniku urazów odniesionych w trakcie wypadku. Przez całe życie Frida miała problemy z poruszaniem się, a rok przed śmiercią miała miejsce amputacja nogi. Frida łącznie przeszła ponad trzydzieści operacji, a ból zarówno fizyczny, jak i psychiczny towarzyszył jej nieustannie. Ból należało uśmierzyć, dlatego też Frida Kahlo nie stroniła od alkoholu (zawsze nosiła przy sobie piersiówkę z koniakiem lub ukryty w staniku flakon po perfumach wypełniony alkoholem) oraz od tytoniu (papierosa trzyma nawet na ślubnej fotografii). Nadzwyczajną energię dodawał jej czarny humor, niezwykła witalność oraz jej sztuka. Nie da się odnieść wrażenia, że obrazy Fridy miały na nią wpływ terapeutyczny. Warto tu wspomnieć o pobycie w szpitalu w latach pięćdziesiątych, kiedy to malowała na sobie gipsowe gorsety.

Niezwykła twórczość Fridy Kahlo - nie tylko autoportrety

Twórczość Fridy Kahlo jest o tyle niezwykła, że nigdy ta meksykańska malarka nie miała na celu zabiegania o sławę, uznanie czy pieniądze. Nie chciała też kreować światowej kariery. Co więcej, zawsze uważała, że osoby, które kupowały np. autoportret Fridy Kahlo, czy inne jej obrazy, mogły z powodzeniem wydać te pieniądze na coś lepszego. Z drugiej strony z kolei folklorystyczny charakter jej dzieł, w tym oprawy z muszli, aksamitu czy gipsu, które miały sprawiać wrażenie amatorszczyzny, idealnie wpisywały się w nurt prymitywizmu i fascynacji rdzenną kulturą Meksyku, które zyskiwały coraz większe grono zwolenników na świecie. Pierwsza indywidualna wystawa Fridy Kahlo odbyła się w Stanach Zjednoczonych. Była to galeria Juliena Levy’ego na East 57th Street, gdzie meksykańska malarka zaprezentowała 25 obrazów. Sukces, jakim bez wątpienia była ta wystawa, gdyż sprzedano ponad połowę prac, sprawił, że twórczością Fridy Kahlo zainteresował się André Breton. W ten sposób wystawa prac artystki odbyła się w Paryżu w 1939 roku, gdzie wraz z jej dziełami wystawiono także meksykańską sztukę ludową innych twórców. Sama artystka nie wspomina dobrze pobytu wśród paryskich artystów, choć samo środowisko przyjęło ją niezwykle entuzjastycznie. Pod wrażeniem byli wszyscy najwięksi przedstawiciele sztuki nowoczesnej m.in. Picasso, Miró oraz Kandinsky. Sukcesy zawodowe nie szły niestety w parze z powodzeniem w życiu prywatnym. W 1939 roku Diego złożył pierwszy pozew o rozwód. Małżonkowie jednak już po roku wzięli ponowny ślub. W ciągu kolejnych lat rozwiedli się jeszcze raz oraz kilkukrotnie decydowali się na osobne mieszkanie, a także większą swobodę w związku. Wszystkie te wydarzenia zapoczątkowały czas, gdy powstawały podwójne autoportrety Fridy Kahlo. Była to szczęśliwa Frida-mężatka oraz cierpiąca Frida-rozwódka.

Zainwestuj w obrazy Fridy Kahlo - sprawdź aukcje internetowe serwisu Onebid

Biografia Fridy Kahlo oraz sama jej postać to prawdziwy fenomen kultury. Do dzisiaj jej prace cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. W Meksyku jest niemal postacią kultową. Tym bardziej dziwi fakt, że jej pierwsza indywidualna wystawa w rodzimym Meksyku miała miejsce dopiero w 1953 roku i była to zarazem ostatnia wystawa za jej życia, gdyż Frida Kahlo zmarła rok później (na wystawę przywiozła ją karetka, a przez cały czas leżała na łóżku). Tuż przed śmiercią, w 1954 roku, powstał także jej ostatni obraz “Viva la vida”.

Jeżeli interesuje Cię portret Fridy Kahlo lub inne obrazy, to gorąco zachęcamy do skorzystania z serwisu aukcyjnego Onebid. Za pomocą naszego serwisu możesz wziąć udział w aukcji internetowej, która odbywa się w czasie rzeczywistym. Jest to doskonały pomysł na inwestycję. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z oferty!

08/04/2022

Malarstwo

keyboard_arrow_up