Ostatnio oglądane
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
Ulubione
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
1856 - 1942
Wojciech Kossak urodził się 31 grudnia 1856 w Paryżu. Jego pierwszym nauczycielem malarstwa był ojciec, zaczynał swoją drogę artystyczną od malowania kopii obrazów ojca. Studia artystyczne odbył w latach 1871-1873 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza. W okresie 1873-1875 kontynuował naukę w akademii monachijskiej w pracowniach Aleksandra Strähubera, Aleksandra Wagnera i Wilhelma Lindenschmita. Interesowało go malarstwo historyczne, a szczególnie tematy związane z Polską. Po służbie wojskowej wyjechał do Paryża, gdzie szkolił swoje umiejętności malarskie. W 1883 roku powrócił do Krakowa, a rok później ożenił się z ziemianką z Łomżyńskiego – Marią Kisielnicką z Kisielnicy herbu Topór. Miał z nią trójkę dzieci, Marię Pawlikowską - Jasnorzewską, Magdalenę Samozwaniec i Jerzego Kossaka.
W 1895 roku wyjechał do Berlina, by wraz z m.in. Julianem Fałatem malować panoramę "Przejście Napoleona I przez Berezynę w 1812 r." Obraz ten odniósł ogromny sukces i zapewnił mu trwający do 1902 roku mecenat cesarza Wilhelma II. Wojciech Kossak był założycielem grupy malarskiej „Zero”, wiceprezesem, a potem prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W trakcie II wojny światowej odmówił namalowania portretu Hansa Franka. Najsłynniejsze obrazy Wojciecha Kossaka to między innymi „Manewry pod Sądową Wisznią”, „Postój ułanów na śniegu”, „Wizja żołnierska”, „Piłsudski na kasztance”, „Bitwa pod Raszynem” i „Orlęta lwowskie”. Wojciech Kossak malował aż do dnia śmierci, 29 lipca 1942 roku zmarł w otoczeniu rodziny w Krakowie. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Pragniesz ulokować kapitał w dziełach malarskich? Jesteś koneserem sztuki, który rozbudowuje swoje kolekcje? Gorąco zachęcamy do zapoznania się z licytacjami w tym dziale naszego domu aukcyjnego. Obrazy Kossaka od zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie miłośników malarstwa. Jeśli chcesz zadowolić swoje gusta, możesz nabyć również inne niepowtarzalne i unikatowe dzieła. W naszym serwisie licytujesz obrazy w czasie rzeczywistym i uczestniczysz w nich zdalnie z każdego miejsca na świecie. Wśród naszych propozycji znajdziesz niejeden obraz Kossaka, który może poszerzyć Twoją kolekcję.
Wojciech Kossak urodził się 31 grudnia 1856 roku w Paryżu. Przygodę z malarstwem rozpoczął od malowania kopii obrazów ojca. Interesował się malarstwem historycznym, zwłaszcza tematyką dotyczącą Polski. Studiował na kierunku artystycznym w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Po służbie wojskowej udał się do Paryża, gdzie szkolił swoje umiejętności malarskie. W 1883 roku powrócił do Krakowa, a rok później ożenił się z ziemianką z Łomżyńskiego – Marią Kisielnicką z Kisielnicy herbu Topór. Miał z nią trójkę dzieci, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Magdalenę Samozwaniec i Jerzego Kossaka.
W 1895 roku wyjechał do Berlina, w celu namalowania panoramy „Przejście Napoleona I przez Berezynę w 1812 r." Dzieło to przyniosło mu ogromny sukces. Ciekawostką jest to, że Wojciech Kossak był założycielem grupy malarskiej „Zero”, wiceprezesem, a potem prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Najsłynniejsze obrazy tego artysty to „Manewry pod Sądową Wisznią”, „Postój ułanów na śniegu”, „Wizja żołnierska”, „Piłsudski na kasztance”, „Bitwa pod Raszynem” i „Orlęta lwowskie”.
Planując nabyć jedno z dzieł Wojciecha Kossaka, warto poznać te najpopularniejsze, które przyniosły mu sławę.
Jednym z obrazów namalowanych przez Kossaka jest „Bitwa pod piramidami” 1927 rok. Dzieło to nawiązuje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie (l. 1789–1801). Wyprawa ta miała charakter wyzwoleńczy. Jej celem było wyzwolenie ludności egipskiej spod władzy mameluków oraz umożliwienie jej dostępu do osiągnięcia zachodniej cywilizacji. Tematem dzieła była bitwa stoczona 21 lipca 1798 r. pod wioską Embabech. Obraz przedstawia starcie mameluków z armią Napoleona. W tle widoczne są piramidy będące symbolem egipskiej kultury. Całość przedstawia się wyjątkowo dynamicznie i ekspresyjnie.
„Bitwa pod Racławicami” to kolejny obraz Wojciecha Kossaka wykonany razem z Janem Styką, Teodorem Axentowiczem, Tadeuszem Popielem, Zygmuntem Rozwadowskim, Janem Stanisławskim, Włodzimierzem Tetmajerem i Wincentym Wodzinowskim. Dzieło zostało bardzo dobrze przyjęte również przez krytyków. Obraz został namalowany na płótnie żaglowym, który sprowadzono z Belgii w czternastu kawałkach o długości 15 metrów. Kolejno zostały one zszyte w jedną całość rozpiętą na stalowym rusztowaniu. Do namalowania obrazu użyto płótna o długości 120 metrów na 15 metrów.
Jeśli chcesz ulokować kapitał, a ponadto zadbać o piękny wystrój salonu, Wojciech Kossak to artysta, którego obrazy to doskonały pomysł. Artysta tworzył rozmaite dzieła. Oprócz tych o wymowie patriotycznej, historycznej i wojennej, malował również sceny myśliwskie. „Pejzaż z brzozami”, „Na łące”, czy „Dziewczyna na wrzosowisku” to kolejne obrazy, które warte są uwagi, jeśli jesteś miłośnikiem sztuki i masz nadwyżki finansowe, które pragniesz ulokować w dziełach dobrego gatunku.
Powszechnie znany malarz i znany jako doskonały batalista to także twórca dzieł, takich jak „Berezyna” (1895-1896) oraz szkiców do niezrealizowanej „Somosierry” (1900). Z temperamentem i swobodą tworzył także liczne portrety. Uwielbiał malować konie, o czym można się przekonać, przeglądając obrazy Kossaka dostępne na naszych licytacjach.
Ceny obrazów Wojciecha Kossaka na naszych aukcjach są zróżnicowane. Wahają się w przedziale od kilku do nawet kilkuset tysięcy. Bez wątpienia są one dobrym miejscem na ulokowanie kapitału. Dzieła tego artysty nie bez powodu cieszą się tak wielkim zainteresowaniem i powodzeniem. Przedstawiają historyczne postacie i sceny batalistyczne, ale nie tylko. Jeszcze dziś sprawdź aukcje obrazów przygotowanych na naszych licytacjach, które pochodzą ze sprawdzonych miejsc i wybierz dzieło dla siebie.
Chcesz zostać szczęśliwym nabywcą obrazu Kossaka? Sprawdź cenę na naszych aukcjach. Artysta ten był wyjątkową osobą. Warto podkreślić, że miał brata bliźniaka, który w akcie urodzenia ma wpisaną datę 1. stycznia 1857. Jako siedemnastolatek Wojciech wyjechał na studia do Monachium, a następnie do Paryża. W połowie lat 80. XIX zaczął odnosić sukcesy w Europie. Jeden z jego obrazów zakupił nawet sam cesarz Franciszek Józef i zaprosił trzydziestoletniego Kossaka na cesarskie polowanie w Gödöllő pod Budapesztem. Dzięki temu wydarzeniu malarz otworzył sobie drzwi do kariery, m.in. wielu zleceń malarskich. W XIX wieku w Europie zaczęła panować moda na malarskie panoramy dotyczące wielkich bitew. Wówczas został on zaproszony przez Jana Styka do pracy przy panoramie „Bitwa pod Racławicami”. Drugim wielkoformatowym dziełem, w którym mógł sprawdzić się Wojciech Kossak, jest „Przejście armii Napoleona przez Berezynę”.
Ciekawostką jest również to, że Wojciech Kossak był stanowczo wierny swoim wartościom. Podczas okupacji Krakowa na Wawelu urzędował powołany przez Hitlera na generalnego gubernatora – Hans Frank. Zapragnął on mieć własny portret namalowany przez Kossaka. Artysta odmówił naziście wykonania dzieła, co było ogromnie odważną decyzją w tych czasach. Mimo konsekwencji, jakie mógł odnieść z tego powodu, okazał się wielkim patriotą walczącym z wrogiem stanowczymi decyzjami.