Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Łódź Kaliska - Aukcje

Wieloosobowa grupa artystyczna „Łódź Kaliska” od lat nieprzerwanie łączy ze sobą kilku wyselekcjonowanych artystów, jak i prywatnie przyjaciół, którzy chcieli wspólnie wykorzystać swoje siły w celu szerzenia artyzmu. W skład wchodzą wyłącznie osoby szczerze zainteresowane malarstwem oraz innymi formami artystycznego wyrazu, którzy chcieli w jakikolwiek sposób ukazać ogólnej publiczności, że da się połączyć dadaistyczny wigor z humorzastym surrealizmem oraz pop-artem i wieloma innymi trendami znanymi w sztuce już od lat. Na naszej platformie aukcyjnej znajduje się sztuka grupy Łódź Kaliska – nacechowana nietypowością i niezwykle atrakcyjna. Zachęcamy do zapoznania się z dziełami i złożenia swojej oferty cenowej już dziś!

Czym jest Łódź Kaliska?

Łódź Kaliska to grupa zrzeszająca kilku ściśle wyselekcjonowanych artystów, istniejąca na krajowym rynku nieprzerwanie od 1979 roku. W składzie, w chwili powołania grupy do życia, znajdowali się Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik, Andrzej Wielogórski, Sławek Bit, Marek Janiak, a także Andrzej Kwietniewski, który rozstał się z grupą w 2007 roku. Do grona artystów w 1983 roku dołączyła Zofia Łuczko, która pracowała nad wieloma zupełnie różnymi projektami aż do 2019 roku.

Grupa jest bardzo zdywersyfikowana, a jej atrybutem od początku powstania jest ogromna wręcz różnorodność. Jak się to ma do kwestii twórczej? Otóż tak, że Łódź Kaliska dzieła tworzy naprawdę różne – od spokojnych i stonowanych, aż na angażujących lub kipiących intensywną energią kończąc. Grupa od początku istnienia obraca się luźno lub ściśle wokół konceptualizmu, w tym wokół łączenia i mariażu zupełnych sprzeczności. Co więcej, nie powstała niezauważalnie – wywołała na krajowym rynku niemały skandal, gdyż w przeciwieństwie do ogólnie przyjętej normy skupiała się na eksperymentach oraz performance. Z początku lat 80. grupa zmieniła nieco kierunek i zwalczała na typowy dla siebie sposób PRL-owską rzeczywistość i codzienność, rozprawiała się z absurdami i wywołała kolejny skandal, tym razem idąc w szranki z ówczesną, krajową neoawangardą.

W latach 90. Łódź Kaliska obrazy zaczęła tworzyć jeszcze bardziej powiązane ze światem politycznym i zarazem także bardzo rozpoznawalne. Rezultat mógł być łatwy do przewidzenia – spod rąk kilku artystów pracujących pod jednym szyldem wyszło naprawdę wiele niezwykle ciekawych, interesujących produkcji, które zdają się przyspieszać w pogoni za zachodnią sztuką.

Sztuka grupy Łódź Kaliska jest doskonale ceniona wśród wielbicieli sztuki za jej nietuzinkowość oraz długi czas istnienia na rynku, w efekcie czego poszczególne dzieła osiągają na aukcjach naprawdę wysokie, czasami wręcz zaporowe ceny. Stanowią zatem nie tylko inwestycję w swoją prywatną kolekcję, lecz także w przyszłość finansową, głównie ze względu na rosnące zainteresowanie wśród kupujących.

Łódź Kaliska – najważniejsze wartości

Łódź Kaliska sztukę od początku traktuje jako swoją najwyższą wartość i nie dzieje się to bez powodu – grupę zasilają w końcu wyłącznie wyselekcjonowani artyści, którzy znaleźli się w niej nieprzypadkowo. Każda osoba, niezależnie od jej prywatnych przekonań, umiejętności czy cech charakteru, wprowadza do grupy to COŚ – czasami nietypowe spojrzenie na rzeczywistość, czasami zgoła odmienne podejście, a czasami zupełnie błędne przekonania. Tak czy inaczej – każdy członek grupy Łódź Kaliska wnosi do niej coś, bez czego nie mogłaby istnieć. Z tego też powodu utrata któregokolwiek członka jest bolesna i dla grupy, i dla jej wielbicieli.

Łódź Kaliska realizuje ogromną liczbę wystaw i to w zasadzie od razu po jej powstaniu – od 1979 roku w Jaszczurowej Galerii Fotografii w Krakowie – o nazwie Forum Fotografii Ekspansywnej.

Łódź Kaliska – dzieła, o których warto pamiętać

Łódź Kaliska to doskonale znana formacja, w której próżno szukać powtarzalności. Dlatego też w jej portfolio można znaleźć dziesiątki wspaniałych dzieł sztuki, przez które uzyskała ogromną rynkową popularność i nie dzieje się to bez powodu. Bardzo ciekawą pozycją jest Łódź Kaliska o nazwie „Instrukcja zabijania sztuki, w hołdzie Andy Warholowi dla pieniędzy” z 2007 roku. Cała kompozycja powstała w technice druku oraz akrylu na płótnie, ma wielkość 49 x 54 cm, zawiera wycinki z gazet oraz różne nietypowe rozwiązania estetyczne, w tym wklejony wydruk pasztetu mazowieckiego w niebieskim, kontrastowym do całego obrazu kolorze.

Ciekawą pozycją jest kolejne dzieło grupy Łódź Kaliska o tej samej nazwie z 2007 roku, w którym jednak zamiast pasztetu, znajduje się znanym wszystkim odbiorcom majonez kielecki w dwóch egzemplarzach.

Łódź Kaliska udowadnia, że sztuka potrafi nie tylko zachwycić, ale także nakłonić do zadumy, dlatego wiele z jej dzieł zdaje się mieć kolejne dno. W efekcie większość z nich osiąga na aukcjach zawrotne ceny, które wynikają z nietypowości poszczególnych dzieł, jak i ich wysokiej jakości w kwestii warsztatu. Wszystkie są niezwykle interesujące i zawsze wywołują skrajne emocje.

Łódź Kaliska – sztuka dostępna w OneBid.pl

Łódź Kaliska dzieła oferuje również na naszym portalu aukcyjnym OneBid.pl, na którym znajdują się wyłącznie wyselekcjonowane obrazy czy rysunki. Wszystkie stanowią ciekawe uzupełnienie własnej prywatnej kolekcji, jak i mogą stać się znakomitym dodatkiem stylistycznym w przypadku swojego domu bądź mieszkania.

Zachęcamy do złożenia własnej oferty, a w razie pytań – do kontaktu z naszymi specjalistami. Bardzo chętnie odpowiemy na wszystkie mailowo bądź telefonicznie, a także chętnie przedstawimy korzyści współpracy z naszą platformą. Jesteśmy jedną z większych, a aukcje Łodzi Kaliskiej uchodzą za jedne z najważniejszych, dlatego zachęcamy do zakupu już dziś!

keyboard_arrow_up