Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
Tagi

Pieczęcie - Aukcje internetowe Licytacje online

Pieczątki to przedmioty, z którymi często masz styczność. Widujesz je w urzędach, szkołach, firmach. Pieczątka jest znakiem, który uwierzytelnia dokument. Ten przedmiot codziennego użytku ma bardzo długą historię, ponieważ był znany już w starożytności. Znak pieczętny wyciskano za pomocą stempla, czyli tłoku. Do wykonania stempla w czasach starożytnych wykorzystywano kamienie półszlachetne. Pieczęcie przy pomocy sznurków przywieszano do dokumentów. W OneBid znajdziesz różnorodne aukcje pieczęci. Dowiedz się, czy warto w nie inwestować.

Sortuj:
Pokaż:
Zakres cen: 1 - refresh

Co warto wiedzieć o pieczęciach?

Przywilej używania pieczęci był kiedyś zarezerwowany tylko dla monarchy i stanu rycerskiego. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać, a przywilej uzyskali, na przykład miasta czy urzędnicy królewscy. Znaczenie pieczęci było duże, dlatego też były bardzo chronione. Nie pozwoliło to jednak uniknąć kradzieży – doszło między innymi do kradzieży pieczęci królewskiej Zygmunta Augusta.

Pieczęć ma swoje części. Wyróżnia się legendę, czyli napis na otoku. Zawiera on informacje dotyczące właściciela. Pole ukazuje monarchę siedzącego na tronie, jeśli jest to królewska pieczęć majestatowa. Pieczęć piesza ukazuje wizerunek siedzącego księcia, natomiast konna – jadącego na koniu.

Wyróżnia się też bullę papieską, czyli specjalny rodzaj pieczęci, na którym widoczny jest wizerunek św. Pawła i Piotra. Druga strona to natomiast imię aktualnego papieża.

Wiesz, że istnieje nawet nauka zajmująca się badaniem pieczęci? Jest to sfragistyka. Nauka pozwala zbadać historykom materiały, z jakich wykonano pieczęć, jej symbolikę i historię, okoliczności użytkowania. Sfragistyka pojawiła się w XIX wieku.

Co można dostrzec na pieczęci?

Na pieczęci znajdują się różnorodne elementy graficzne, które mogą powiedzieć o rodzie, zawodzie czy pasjach. Na pieczęciach dostrzec można przedmioty, na przykład wytwarzane przez człowieka rzeczy codziennego użytku. Czasem pole jest też wypełnione postacią człowieka lub zwierząt, elementami roślinnymi lub symbolami geometrycznymi.

Warto znać też pojęciu gmerku. Jest to osobisty lub rodzinny znak, który był umieszczany w różnych miejscach – na pieczęciach, wyrobach, budowlach czy nagrobkach. Gmerk pełnił kilka funkcji – upamiętniającą, prawną oraz identyfikacyjną.

Barwy odcisku pieczętnego są różnorodne. Zależą od materiału, na którym zostawiano znak. Lak, papier, glina, tusz to część z nich. Wosk i lak często barwiono na czerwono, niebiesko, zielono.

Stare pieczęcie herbowe i nie tylko – dowiedz się więcej o licytowaniu w OneBid

Aukcje pieczątek znajdziesz w OneBid. Bez trudu weźmiesz udział w licytacji, ponieważ nasz portal aukcyjny jest przejrzysty i łatwy w obsłudze. Doskonale sprawdzi się dla osób doświadczonych w kolekcjonowaniu przedmiotów. Jest też odpowiedni dla tych, którzy rozpoczynają przygodę ze zbieraniem starych, wartościowych przedmiotów. Wzięcie udziału w aukcji wymaga zarejestrowania się w OneBid. Dzięki temu skorzystasz z różnych funkcjonalności, na przykład możliwości dodawania konkretnych artystów do ulubionych.

Jeśli szukasz konkretnych starych pieczątek, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Gdy znajdziesz przedmiot, zapisz się do aukcji. Podczas licytacji będziesz wygodnie czekać na jej wyniki we własnym domu. Nie musisz nawet w czasie rzeczywistym obserwować aukcji, jeśli nie masz takiej możliwości. Wystarczy, że wykorzystasz przydatną funkcję złóż limit, dzięki której ustalisz kwotę, jaką możesz zapłacić za przedmiot. Podczas aukcji stara pieczęć będzie licytowana w Twoim imieniu do ustalonego wcześniej budżetu.

W OneBid znajdziesz aukcje pieczątek z różnych czasów, na przykład XVII, XVIII czy XIX wieku. Są to między innymi pieczęcie mieszczańskie, breloki pieczętne czy pieczęci inicjałowe.

Nie tylko aukcje pieczęci – sprawdź też inne przedmioty dostępne w OneBid!

W OneBid możesz licytować nie tylko stare pieczątki, lecz także wiele innych wiekowych, wartościowych przedmiotów. Nie brakuje aukcji z obrazami cenionych, znanych malarzy. Z pewnością sprawdzą się dla doświadczonych kolekcjonerów, którzy traktują kolekcjonowanie sztuki przede wszystkim jako dużą inwestycję pozwalającą po kilkunastu latach osiągnąć wysokie zyski. Nie brakuje też obrazów od współczesnych artystów. Najczęściej ich ceny są bardziej atrakcyjne, dlatego to dobra propozycja dla osób rozpoczynających przygodę z kolekcjonowaniem dzieł sztuki. Zarówno dawne, jak i współczesne obrazy będą też świetnym sposobem na udekorowanie pomieszczenia.

Możesz skorzystać również z aukcji biżuterii, na których znajdziesz niepowtarzalne wyroby jubilerskie. Sprawdź też rzeczy do domu, na przykład meble pochodzące z okresu PRL. Obecnie elementy wyposażenia z tego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem i są chętnie wykorzystywane w aranżacjach. Na aukcjach w OneBid znajdziesz też plakaty filmowe, które sprawdzą się jako dekoracja ścian, a w przyszłości mogą przynieść zyski.

Licytuj bezpiecznie wartościowe przedmioty w OneBid!

W OneBid znajdziesz aukcje pieczęci, obrazów, rzeźb, przedmiotów użytkowych i wielu innych rzeczy, które możesz wykorzystać jako element dekoracyjny w domu, ale też jako sposób na zarabianie pieniędzy. Nie brakuje dzieł szczególnie popularnych artystów, których obrazy będą nieustannie zwiększały swoją cenę. OneBid pozwoli Ci poszerzyć dużą kolekcję lub rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem rzeczy. Licytowanie przebiegnie w bezpiecznych warunkach. Weźmiesz udział w aukcji prosto z domu, co pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu.

Na naszym portalu nie przegapisz interesujących Cię aukcji. Możesz skorzystać z przydatnej funkcji dodania artysty do ulubionych. Jeśli jakaś jego praca pojawi się w OneBid, otrzymasz powiadomienie. Dzięki przejrzystym kategoriom będzie Ci łatwo znaleźć interesujące przedmioty. Zajrzyj do archiwum, żeby sprawdzić, jakie ceny miały do tej pory różnorodne dzieła. Dowiesz się, czy będziesz w stanie inwestować w podobne.

Pieczęcie - Aukcje internetowe / Licytacje online

Witaj w sekcji, gdzie historia zostaje wyryta w małych detalach. Nasze aukcje to wirtualne świątynie starych pieczęci. Znajdziesz tu nie tylko klasyczne stare pieczęcie, ale także te herbowe, które noszą w sobie odłamki rodzinnych losów. Czekają na Ciebie również pieczątki historyczne, które kiedyś odbijały pieczęć na dokumentach ważnych jak życie. I nie zapomnij o "starych pieczarkach" - wyjątkowych przedmiotach, które jak puzzle układają wspomnienia i opowieści przeszłości. Dołącz do nas i odkryj wirtualne aukcje, które stworzą most między teraźniejszością a odległymi epokami.

Statystyki działu Pieczęcie


W ostatnich 12 miesiącach w dziale Pieczęcie na aukcjach oferowanych było 149 pozycji, z czego sprzedanych zostało 73, co stanowi 48.99%.

Całkowita sprzedaż w trakcie licytacji wyniosła 25 504 EUR przy średniej cenie 349 EUR na jedną pozycję.

Top 10 Pieczęcie
 • 5 964 EUR, Powstanie Styczniowe 1863/64 - Rząd Narodowy, Tłok Pieczętny Agenta Dyplomatycznego w Rzymie
 • 2 913 EUR, Powstanie Styczniowe 1863/64 Rząd Narodowy Tłok Pieczętny Agenta Politycznego w Rzymie
 • 1 803 EUR, Tłok pieczętny z herbem Zaremba
 • 1 784 EUR, Tłok pieczętny Książąt Lubomirskich
 • 1 611 EUR, DWA TŁOKI PIECZĘTNE RODZINY BUKOWIECKICH
 • 1 429 EUR, II RP, Pieczęć Dowództwo Okręgu Korpusu nr X Przemyśl - Mennica
 • 975 EUR, Tłok pieczętny z herbem Pogonia
 • 572 EUR, Pieczęć, Siedlce - Diecezja Siedlecka ok. XIX w.
 • 533 EUR, Królestwo Polskie, Pieczęć XIX wiek. - Prezes Banku Polskiego
 • 527 EUR, Pamiątkowy tłok pieczętny, PWPW AK 50 lat

 • keyboard_arrow_up