Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Cegiełki - Aukcje internetowe Licytacje online

Cegiełki pełnią różnorodne funkcje. Często są to niejako bilety na wydarzenia dobroczynne. Natomiast niegdyś były to banknoty drukowane przez podziemną Solidarność. Dystrybuowanie ich było jednym z elementów antykomunistycznej propagandy. Dla niektórych kolekcjonowanie cegiełek z różnych okresów czasu to zarówno hobby, jak i sposób na ciekawą inwestycję. Dowiedz się więcej na temat cegiełek. Aukcje tych przedmiotów znajdziesz w OneBid. Ich licytowanie nie sprawi Ci trudności dzięki przejrzystemu portalowi.

Sortuj:
Pokaż:
Zakres cen: 1 - refresh
search

Niestety nie znaleziono takich pozycji w aktualnej ofercie

Cegiełki jako element antykomunistycznej propagandy

Podziemna Solidarność oraz inne nielegalne, opozycyjne organizacje zajmowały się dystrybuowaniem cegiełek. Miały one formę banknotów zbliżonych do ówczesnych banknotów polskich oraz amerykańskich dolarów. Można było jednak dostrzec na nich karykatury rządzących. Sprzedaż cegiełek przynosiła środki na pomoc dla więzionych opozycjonistów oraz ich rodzin. Środki przeznaczano również na działalność wydawniczą. Najważniejszą funkcją cegiełek było jednak sprzeciwianie się rzeczywistości.

Cegiełki propagandowe – czym się charakteryzują?

Trzeba przyznać, że cegiełki propagandowe to niezwykle zaskakujące, pomysłowe przedmioty. Projektanci mieli wiele pomysłów, tworząc między innymi banknot “jeden zomol”. Wykonywano różne rodzaje cegiełek. Wśród nich były te zupełnie fantazyjne, na przykład wykonywane na folii aluminiowej lub papierze toaletowym. Najliczniejsze były cegiełki wzorowane na dolarach amerykańskich oraz znajdujących się w obiegu banknotach PRL. Nadruki propagandowe pojawiały się również na obiegowych banknotach PRL, tych o najniższym nominale.

Na cegiełkach możesz dostrzec między innymi serię i numer – GR 13121981. Oznacza to datę wprowadzenia stanu wojennego. Bywały banknoty z karykaturą Jaruzelskiego, na przykład z wydłużonym nosem. Istnieje wiele cegiełek z Wałęsą.

Aukcje cegiełek w OneBid – jakie produkty są dostępne?

Niektóre spośród propagandowych banknotów opozycji są szczególnie cenione na rynku kolekcjonerskim. W OneBid znajdziesz aukcje cegiełek, w które warto inwestować. Bywają tutaj między innymi licytacje charakterystycznych srebrników na srebrnej folii, które klejono na biały lub czarny karton. Banknoty “30 srebrników” odnosiły się do historii, w której Judasz właśnie za tyle zdradził Jezusa. Wciąż pojawiają się w OneBid różnorodne aukcje, co zwiększa Twoje szanse na zdobycie cegiełki.

Jak licytować na aukcjach cegiełek w OneBid?

Aukcje cegiełek znajdziesz w OneBid, który jest przejrzystym, łatwym w obsłudze portalem aukcyjnym. Bez trudu weźmiesz udział w licytacji interesujących przedmiotów. OneBid powstało z myślą zarówno o osobach doświadczonych w kolekcjonowaniu wartościowych rzeczy, jak i tych, które rozpoczynają przygodę ze zbieraniem przedmiotów.

Żeby wziąć udział w aukcji OneBid, zarejestruj się na naszym portalu. To da Ci możliwość zapisania się na licytację, a także skorzystania z różnorodnych funkcjonalności OneBid. Możesz dodać konkretny przedmiot do ulubionych, żeby nie zapomnieć o zapisaniu się w bliskiej przyszłości do aukcji.

Chcesz znaleźć konkretną cegiełkę? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. To wygodny sposób na odnalezienie interesujących przedmiotów, a następnie zapisanie się do aukcji. Czy wiesz, że nie musisz obserwować aukcji w czasie rzeczywistym? Możesz skorzystać z niezwykle pomocnej funkcji, jaką jest złóż limit. Dzięki niej ustalisz kwotę, jaką jesteś w stanie zapłacić za przedmiot. Podczas aukcji cegiełka będzie licytowana w Twoim imieniu wyłącznie do ustalonej wcześniej kwoty.

Nie tylko aukcje cegiełek – sprawdź też inne przedmioty dostępne w OneBid!

W OneBid znajdziesz aukcje cegiełek, ale to tylko część z dostępnych u nas przedmiotów. Sprawdź również aukcje wartościowych monet czy banknotów. Nie brakuje też pieczęci, które były i są sposobem na poświadczenie prawdziwości dokumentu.

W OneBid dostępne są wartościowe przedmioty dla fanów sztuki. Możesz na aukcji wygrać między innymi obraz znanego malarza dawnego. W takich licytacjach biorą udział przede wszystkim doświadczeni kolekcjonerzy, którzy od lat inwestują w rynek sztuki. W OneBid dostępne są też aukcje z atrakcyjnymi cenowo obrazami współczesnych artystów. Jeśli masz intuicję, takie dzieło może okazać się świetnym sposobem na zysk w przyszłości. Nim jednak dawny czy współczesny obraz sprzedasz, będziesz cieszyć się jego wyjątkową urodą.

W OneBid znajdziesz też aukcje z rzeczami do domu. To między innymi meble z PRL-u, które wracają do łask. Coraz więcej osób zdobi nimi swoje domy. Nie brakuje też mniejszych elementów dekoracyjnych do domu, na przykład ceramiki. Sprawdź aukcje z biżuterią – wyroby jubilerskie mogą okazać się świetną inwestycją. Zwróć uwagę na plakaty filmowe, które ozdobią dom prawdziwego kinomana, a w przyszłości mogą być sprzedane z zyskiem. Są idealne dla osób, które rozpoczynają przygodę z inwestowaniem w wartościowe przedmioty. Mają atrakcyjne ceny, ale cieszą się coraz większą popularnością, dlatego ich wartość może w przyszłości wzrosnąć.

Bierz udział w bezpiecznych aukcjach w OneBid!

W OneBid znajdziesz aukcje cegiełek, biżuterii, rzeczy do domu, obrazów czy plakatów. Część z przedmiotów przez pewien czas sprawdzi się jako dekoracja Twojego domu, a po latach okaże się doskonałą inwestycją. Dzięki aukcjom dostępnym w OneBid rozwiniesz kolekcję wartościowych przedmiotów. Licytowanie nie jest trudne, a co ważne przebiega w bezpiecznych warunkach. Nie musisz wychodzić z domu, żeby zdobywać wartościowe rzeczy. Dzięki OneBid możesz zaoszczędzić czas!

Na naszym portalu możesz znaleźć dzieła ważnych artystów. Jeśli dodasz nazwisko malarza do ulubionych, otrzymasz powiadomienie, gdy jego dzieło pojawi się na aukcji. Dzięki temu masz pewność, że nie przegapisz szansy na zdobycie interesujących Cię przedmiotów. Możesz również zajrzeć do przejrzystych kategorii, żeby łatwo znaleźć dzieła z konkretnego okresu czy określonego rodzaju.

Statystyki działu Cegiełki


W ostatnich 12 miesiącach w dziale Cegiełki na aukcjach oferowanych było 156 pozycji, z czego sprzedanych zostało 108, co stanowi 69.23%.

Całkowita sprzedaż w trakcie licytacji wyniosła 4 658 EUR przy średniej cenie 43 EUR na jedną pozycję.

Top 10 Cegiełki
 • 394 EUR, Solidarność, cegiełka 100 złotych 1986 - Ser. N 7 - Brat Albert -
 • 356 EUR, Solidarność, cegiełka 100 złotych 1986 - Ser. S 9 - Brat Albert -
 • 210 EUR, KOSYNIERZY 1917.
 • 195 EUR, EFEKTOWNA Cegiełka Na Gwiazdkę dla Polskich Żołnierzy, 30 halerzy 1916 - DUŻA LITOGRAFIA
 • 153 EUR, Solidarność, cegiełka 200 złotych 1984 - Popiełuszko -
 • 140 EUR, CZEŚĆ pamięci poległych za Ojczyznę 1863-1864 r.
 • 133 EUR, Solidarność, cegiełka 100 uboli 1981 - Jaruzelski - RZADSZA
 • 134 EUR, Zestaw, cegiełki solidarnościowe (13 szt.)
 • 130 EUR, Solidarność 4 cegiełki Regionalny Komitet Obywatelski Gdańsk 89
 • 122 EUR, Solidarność, cegiełka 200 złotych - Jan Paweł II -

 • keyboard_arrow_up