Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
Kolory
Etykiety BETA info
Tagi

Malarstwo współczesne - Aukcje internetowe Licytacje online

Aukcje sztuki współczesnej to okazja do zapoznania się z dziełami twórców, którzy przelali na płótno własne wizje otaczającego świata. Podążaj za nurtem, który wyznaczają młodzi i zdolni twórcy, a także doświadczeni i znani mistrzowie pędzla. Dzisiejsze malarstwo to posługiwanie się wieloma technikami, a także korespondowanie z kanonami, które wyznaczali prekursorzy abstrakcji, minimalizmu, czy pop-artu.

Zachęcamy do bliższego zapoznania się z nadchodzącymi aukcjami. Zarejestruj się na naszej stronie i uczestnicz w naszych wydarzeniach bez względu na to gdzie aktualnie się znajdujesz. Zapraszamy do dokonywania zakupy dzieł w atrakcyjnych cenach.

Sortuj:
Pokaż:
Zakres cen: 1 - refresh
Czekaj...
Następna kategoria
keyboard_arrow_right

Malarstwo współczesne jest zupełnym odejściem od sztuki sprzed II Wojny Światowej, gdyż stanowi jej bezpośrednie przeciwieństwo. Współczesne malarstwo dokonuje wnikliwej analizy otaczającego świata i nie zakłamuje rzeczywistości, stara się także przekazywać bieżące informacje w jak najbardziej bezpośredni sposób. Pierwsze zalążki malarstwa współczesnego pojawiły się na rodzimym rynku już na początku 1900 roku, nurt ten jednak dopiero w 1930 roku zyskał na sile.

Cechy malarstwa współczesnego

Podstawową cechą obrazów współczesnych jest ich znaczenie. Dzieła sprzed wybuchu II Wojny Światowej były tworzone z naciskiem na odbiorców, podczas gdy dzieła współczesne są osobistą wizją każdego artysty i stanowią dla niego formę wewnętrznego oczyszczenia. Odważne linie, nietypowe mariaże różnych barw czy wykorzystanie podczas tworzenia dzieł nietypowych surowców oraz przedmiotów spowodowało, że obrazy sztuki współczesnej stały się prekursorskie, nietypowe i odważne. Wiele dzieł odnosi się w pośredni lub bezpośredni sposób do bieżących wydarzeń ze świata i porusza najtrudniejsze tematy związane z obecną sytuacją, a artyści wykorzystują w tym celu różnorodne, nowoczesne techniki.

Malarstwo współczesne — obrazy i pejzaże

Wśród wielu nurtów malarstwa współczesnego warto wymienić między innymi spacjalizm, który mimo bardzo krótkiego okresu świetności, wywarł duży wpływ na dzieła kolejnych artystów. Jego głównym motywem przewodnim był efekt trójwymiarowości płótna, który miał dawać wrażenie zaglądania wprost do innego świata, zamkniętego za niewielkim nacięciem płótna W ekspresjonizmie abstrakcyjnym, którego przedstawicielem był m.in. Jackson Pollock, stawiano na przemyślane, lecz z pozoru zupełnie abstrakcyjne formy oraz kształty, sprawiające wrażenie niespójnych. Tak naprawdę jednak metoda ich wykonywania nie była przypadkowa. Równie ciekawym nurtem był neodadaizm, stojący w opozycji do ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Artyści przynależący do tego nurtu, chętnie posługiwali się absurdem i groteską, wykorzystując w swoich dziełach przedmioty codziennego użytku.

Z pewnością większość odbiorców sztuki za najważniejszy nurt malarstwa nowoczesnego uznaje pop-art. Gazety, etykiety, naklejki oraz butelki czy też puszki stanowiły podstawę dzieł sztuki tego nurtu, a proste kształty oraz formy zupełnie zmieniły wydźwięk sztuki nowoczesnej. Mówiąc o malarstwie współczesnym, nie można pominąć również minimalizmu, który polegał na przekazywaniu treści przy użyciu jak najmniejszej ilości środków. Przeciwieństwem tego nurtu jest hiperrealizm, znany także jako fotorealizm, który polegał na precyzyjnym odwzorowaniu najmniejszych detali. Co istotne, malarz w obrazach nie przemycał swojej osobowości — dzieła miały być jak najbardziej zbliżone do wybranego wycinka rzeczywistości lub portretowanej postaci.

Współcześni malarze światowi

Obrazy malarzy współczesnych są szczególnie cenione na rynku przez kolekcjonerów oraz galerie i muzea, a podstawowy wpływ na to mają osobowości artystów, którzy stoją za ich wykonaniem. Warto wyróżnić wśród nich m.in. Marka Rothko, którego dzieła są najczęściej połączeniem kilku płynnie przechodzących kolorów, a oszczędna forma jest na tyle wymowna, że skłania odbiorców ku refleksji. Opisując sztukę nowoczesną, warto także wymienić Roy’a Lichtensteina oraz Andy’ego Warhola, którzy byli najbardziej znanymi przedstawicielami pop-artu i wywarli bezpośredni wpływ na kulturę masową.

Polscy malarze współcześni

Obrazy i aukcje malarstwa współczesnego polskich artystów nieustannie zachwycają. Jednym z najważniejszych polskich malarzy był Andrzej Wróblewski, urodzony w 1927 roku w Wilnie. Artysta jest znany m.in. ze wspaniałej serii obrazów Rozstrzelań, które przedstawiają zdeformowane sylwetki utrzymane w chłodnej kolorystyce. Na aukcjach dzieł sztuki znajdują także niezwykłe obrazy Romana Opałki, który na płótnie w cyklu OPALKA 1965/1-∞ zapisywał wyłącznie liczby i wypowiadał je na głos, zapisując jednocześnie nagranie na kasecie oraz fotografując swoją osobę. W ten sposób dokładnie przekazał upływ czasu i jego wpływ na człowieka. Warto także wymienić Jerzego Nowosielskiego, który malował obrazy na podstawie motywów przewodnich malarstwa bizantyjskiego oraz malarstwa ikonowego, a jego obrazy cechowały chłód i syntetyczność formy, koloru i kształtu. Przykładem ciekawych i nietypowych dzieł sztuki jest malarstwo Wilhelma Sasnala. Oszczędna kolorystyka oraz eklektyzm stylistyczny sprawia, że jego obrazy są jednymi z najpopularniejszych wśród krajowych artystów.

Aukcja malarstwa współczesnego

Na naszym portalu aukcyjnym OneBid możesz zakupić współczesne obrazy najważniejszych polskich artystów, oferowane przez największe domy aukcyjne, galerie oraz te pochodzące z prywatnych kolekcji. Wszystkie dzieła sztuki biorące udział w aukcjach znajdujących się na naszej stronie są oryginalne i mają certyfikaty poświadczające ich autentyczność. Pejzaże oraz obrazy współczesnych malarzy cieszą się szczególnie dużym uznaniem wśród pasjonatów sztuki, co świadczy o ich wartości.

Statystyki działu Malarstwo współczesne


W ostatnich 12 miesiącach w dziale Malarstwo współczesne na aukcjach oferowanych było 25 087 pozycji, z czego sprzedanych zostało 9 059, co stanowi 36.11%.

Całkowita sprzedaż w trakcie licytacji wyniosła 32 336 122 EUR przy średniej cenie 3 570 EUR na jedną pozycję.

Top 10 Malarstwo współczesne
 • 432 818 EUR, Wojciech Fangor (1922 Warszawa - 2015 Warszawa), "M 67", 1970
 • 365 333 EUR, Beksiński Zdzisław, KR, LATA 1985-1990
 • 268 205 EUR, Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie - 1990 Kraków), "Zostałem porwany przez dziewczynę" z cyklu "Dalej już nic", 1988
 • 253 121 EUR, Zdzisław Beksiński (1929 Sanok - 2005 Warszawa), Oczekiwanie, 1972
 • 242 662 EUR, Wojciech Fangor (1922 Warszawa - 2015 Warszawa), "SU 11", 1972
 • 223 827 EUR, Zdzisław Beksiński, BEZ TYTUŁU, 1971
 • 223 636 EUR, Yerka Jacek, ZŁOTOUJŚCIE, 2021
 • 221 595 EUR, Henryk Stażewski (1894 Warszawa - 1988 Warszawa), "Relief biało-czarno-szary nr 23", 1964
 • 177 500 EUR, Zdzisław Beksiński, ZE, lata 1985-1990
 • 170 667 EUR, Yerka Jacek, WIGILIJNA MADERA, 2021

 • keyboard_arrow_up
  +