Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

Gertrude i Leo Stein
 Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki   

Gertrude przeniosła się do Paryża w 1903 roku, podążając za swoim bratem Leo, który przeniósł się tam, aby studiować sztukę. Sama Gertrude była znaną powieściopisarką. W swoim domu przy Rue de Fleurus 27, który wkrótce stał się jednym z najsłynniejszych paryskich salonów, Gertrude i Leo Stein stworzyli imponującą kolekcję sztuki. Ich sobotnie salony zapoznawały zwiedzających z najnowszymi artystami i dziełami sztuki. W 1905 roku Steinowie poznali Picassa i zaprzyjaźnili się z nim. Zgromadzili prace m.in. Renoira, Delacroix, Degasa, Maneta, Toulouse-Lautreca, Matisse'a, Gauguina, Cezanne'a.


J. Paul Getty

   Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

J. Paul Getty był baronem naftowym z Minnesoty, zaczął kolekcjonować europejskie obrazy tuż przed II wojną światową, sprzyjały temu spadające ceny z powodu zbliżającej się wojny. Szczególnie preferował rzeźbę grecką i rzymską, obrazy mistrzów renesansu oraz XVIII-wieczne meble europejskie. Kolekcjonował także dywany z Bliskiego Wschodu i sztukę XX wieku. Kiedy zmarł, zostawił większość swojej posiadłości Museum Trust, które prowadzi Muzeum J. Paula Getty'ego w Los Angeles.


Charles Saatchi 

 Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

Charles Saatchi od lat zaliczany do najbardziej wpływowych ludzi na światowym rynku sztuki. Wypromował dziesiątki artystów, głównie brytyjskich. Dostrzegł w malarstwie jako medium świeżość, siłę wyrazu i wspaniałą przyszłość. W 1985 roku otworzył w Londynie Galerię Saatchi, która aktualnie prezentuje prace 120 artystów z całego świata. Celem galerii jest uczynienie sztuki bardziej dostępną dla szerokiego grona odbiorców, a nie zamykanie się w ekskluzywnym kręgu krytyków sztuki. Saatchi jest nie tylko kolekcjonerem sztuki, ale także handlarzem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Kiedy decyduje się sprzedawać przedmioty ze swojej kolekcji, zwykle robi to przez Internet, rezygnując z klasycznych domów aukcyjnych Sotheby’s i Christie’s.


Peggy Guggenheim

 Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

Marguerite „Peggy” Guggenheim była amerykańską kolekcjonerką sztuki. Urodziła się 26 sierpnia 1898 roku w zamożnej nowojorskiej rodzinie Guggenheimów, była córką Benjamina Guggenheima, który wyruszył w rejs słynnym Titanicem w 1912 roku, siostrzenicą Solomona R. Guggenheima, który założył Fundację Solomona R. Guggenheima. Kiedy wybuchła II wojna światowa, kupowała jeden obraz dziennie, co zaowocowało jej imponującą kolekcją prac Picassa, Ernsta, Miró, Magritte'a, Man Raya, Dalego, Klee, Wolfganga Paalena i Chagalla. W 1949 roku kupiła Palazzo Venier dei Leoni na Canale Grande w Wenecji i założyła tam swoją kolekcję, którą zaprezentowała publiczności. Ostatecznie przekazała swoją kolekcję i pałac Fundacji Solomona R. Guggenheima, która w 1980 roku otworzyła kolekcję Peggy Guggenheim.

David Rockefeller

 Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

David Rockefeller, zwany był „królem nafty”, gdyż poprzez swoje firmy był większościowym udziałowcem Chevron i ExxonMobil. Był wnukiem Johna D. Rockefellera, pierwszego amerykańskiego miliardera, przeznaczył dużą część swojej fortuny na kolekcjonowanie sztuki. Czyniąc to, poszedł w ślady rodziców. Jego matka, Abby Aldrich Rockefeller, pomogła założyć nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Sam David zaczął kolekcjonować pod opieką dyrektora założyciela MoMA Alfreda Barra i zgromadził kolekcję około 15 000 prac. Nadal utrzymywał bliskie kontakty z MoMA i podarował liczne prace Cezanne'a, Gauguina, Matisse'a i Picassa, a także przekazał muzeum prezent w wysokości 100 milionów dolarów w 2005 roku z okazji jego setnych urodzin.


Grażyna Kulczyk

Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

Kolekcja Grażyny Kulczyk obejmuje ponad 500 dzieł i jest to największa prywatna kolekcja sztuki w Polsce i jedna z najważniejszych w tej części Europy. Wartość zbiorów jest szacowana na blisko 100 mln euro. W 2015 roku znalazła się zestawieniu The Top 200 COLLECTORS według magazynu "Art News". Najbardziej znana polska kolekcjonerka sztuki, jest również promotorką kultury. Swoją pasję zaczęła rozwijać już w czasie studiów prawniczych, rozpoczynając od kolekcjonowania sztuki polskiej, stopniowo rozszerzając o dzieła międzynarodowe. Od 2019 roku kolekcja Grażyny Kulczyk jest na stałe prezentowana w Muzeum Susch, pośród pozostałości średniowiecznego klasztoru w rejonie alpejskim. Kolekcja jest w dużej mierze skoncentrowana wokół sztuki konceptualnej, przede wszystkim związanej z kręgiem sztuki Europy Środkowo-Wschodniej.


Isabella Stewart Gardner

Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

Isabella Stewart Gardner była dobrze znana jako ekscentryczna amerykańska kolekcjonerka dzieł sztuki europejskiej aż do śmierci w 1924 roku. Była mecenasem i przyjacielem czołowych artystów i pisarzy swego czasu. W ciągu trzech dekad podróżowania po świecie i współpracy z najważniejszymi mecenasami sztuki i doradcami, jak Bernard Berenson i Okakura Kakuzō zgromadziła znaczącą kolekcję dzieł sztuki, na którą składały się obrazy, meble, tkaniny i przedmioty z różnych kultur i okresów, w tym znane europejskie obrazy i rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. W 1903 roku ukończyła budowę muzeum swojego imienia, przewidzianego do przechowywania swojej kolekcji. Muzeum to zostało w 1990 roku okradzione z 13 obrazów o łącznej wartości 500 milionów dolarów. Był to jeden z najbardziej legendarnych napadów w historii sztuki. Chociaż FBI zidentyfikowało dwóch złodziei, miejsce pobytu zaginionych arcydzieł jest kompletną tajemnicą.


Peter Marino
 
  Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

Marino jest 63-letnim architektem i dekoratorem wnętrz z Nowego Jorku, którego mentorem i opiekunem był sam Andy Warhol. Marino rozpoczął karierę architektoniczną, pracując dla Skidmore, Owings & Merrill, George Nelson i IM Pei. W 1978 roku Jed Johnson zatrudnił go do wykonania projektu renowacji kamienicy jego i Andy'ego Warhola na Upper East Side na Manhattanie oraz trzeciego wcielenia Warhol's Factory na 860 Broadway. W czasie swojej zawodowej działalności dał się poznać jako bezkompromisowy projektant sklepów dla renomowanych domów mody. Z czasem sztuka zaczęła być obecna również w zaciszu jego prywatnych rezydencji, gdzie obecnie znajdziemy dzieła takich artystów jak Damien Hirst, czy Robert Mapplethorpe oraz wiele przedstawień sztuki dawnej. Jego dom w Aspen (Sany Zjednoczone) nazywany bywa również „Muzeum Anselma Kiefera”, ponieważ zgromadzona tam kolekcja oryginalnych przedstawień niemieckiego malarza, jest jedną z największych na świecie.


Anna i Andrzej Starakowie 

 Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

W 2008 roku Jerzy Starak stworzył fundację rodzinną, której misją do dziś jest wspieranie oraz promowanie młodzieży i młodych artystów, poprzez tworzenie warunków do ich rozwoju. Jerzy i Anna Starak udostępnili także na potrzeby Fundacji swoją rodzinną kolekcję dzieł polskiej sztuki nowoczesnej XX wieku, zgromadzoną przez nich przez lata. Prace z kolekcji Anny i Jerzego Staraków można oglądać w należącej do małżeństwa siedzibie firmy Spectra Holding w Warszawie. Część zgromadzonych tam prac tworzy reprezentacyjny przegląd polskiej sztuki od czasów powojennych, aż do najnowszych. Główną część kolekcji stanowi malarstwo abstrakcyjne lat 50-tych, 60-tych i 70-tych wyrażające fascynacje właścicieli życiem artystycznym tamtego czasu. Udostępniona dla publiczności część kolekcji zawiera prace artystów takich jak: Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Edward Krasiński, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Andrzej Wróblewski. Spectra Art Space powstała w 2012 roku, jako miejsce prezentacji i promocji klasyków polskiej sztuki współczesnej. 

Adrian Cheng

  Sławni kolekcjonerzy dzieł sztuki

Adrian Cheng w wieku zaledwie 34 lat stał się jednym z najbogatszych ludzi świata. Spadkobierca fortuny wartej prawie 20 miliardów dolarów, po sukcesach projektu domów towarowych zachęcających do kupna oryginalnej sztuki i designu, postanowił na szeroką skalę zająć się promocją azjatyckiej sztuki. Założył w 2010 roku organizację pożytku publicznego –Fundacja K11– która swoją działalność skoncentrowała na kolekcjonowaniu chińskiej sztuki współczesnej oraz eksponowania jej w prestiżowych lokalizacjach na całym świecie. W międzyczasie powstała wioska artystyczna, gdzie artyści bez przeszkód mogą realizować swoje projekty, zdobywać wiedzę i umiejętności. Sam Cheng posiada prywatną kolekcję obejmującą szeroką gamę prac artystów. 

23/09/2022

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up