Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

MOCAK otworzył pięć nowych wystaw


Bogata oferta MOCAKu obejmuje: monograficzną wystawę jednego z ciekawszych polskich artystów Jakuba Juliana Ziółkowskiego, kolejny pokaz z cyklu "Artyści z Krakowa", tym razem poświęcony II Grupie Krakowskiej. Kolejne z nich to pokazy prac Lukáša Houdka i Krzysztofa Maniaka i zbiorowa wystawa "Powrót do ceramiki", czyli prezentacja prac współczesnych artystów, sięgających po to medium.
Jan Jakub Ziółkowski urodził się w 1980 roku w Zamościu, w 2005 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace były prezentowane m.in. w Warszawie, Norymberdze, Londynie, Zurychu i Nowym Jorku. Na wystawie znajduje się ponad 100 prac artysty, w tym wielkoformatowe obrazy, instalacje, rysunki, niewielkie rzeźby i ceramika. Z okazji ekspozycji specjalnie powstał obraz "Sen o życiu" oraz rzeźba "Duch naszego ludu" eksponowana na zewnątrz muzeum. Styl artysty określa się jako zbliżający się do poetyki surrealizmu. W jego praca można się doszukać także echa nadrealizmu, ekspresjonizmu, abstrakcji, konstruktywizmu, kubizmu, op-artu, sztuki orientalnej, a także konwencji komiksowej. Główną rolę odgrywa u niego wyobraźnia, podświadomość oraz to, co nienazywalne. Prace Jakuba Juliana Ziółkowskiego będzie można zobaczyć do 24 września. Ekspozycji towarzyszy katalog, w którym znalazły się eseje m.in. Olgi Tokarczuk.
Do tradycji Grupy Krakowskiej nawiązała zawiązana w 1946 roku Grupa Młodych Plastyków. Na przełomie 1948/1949 zorganizowali oni awangardową Wystawę Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. W 1957 roku grupa przyjęła nazwę Grupa Krakowska II. Na ekspozycji znalazły się prace 35 twórców, w tym m.in. Jerzego Beresia, Marii Jaremy, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Marii Stangret, Jonasza Sterna i Mariana Warzechy. Artyści Ci w latach powojennych mieli ogromny wpływ na kształtowanie się sztuki w Krakowie. Wystawa została wzbogacona, przygotowanymi przez dyrektorkę MOCAK-u Marię Annę Potocką biografiami twórców. Ekspozycji towarzyszy także publikacja dotycząca artystów działających w Krzysztoforach. Siedzibą nowej Grupy Krakowskiej stały się właśnie Krzysztofory, mieszczące galerię i kawiarnię. To tam, poza nielicznymi wyjątkami odbyły się niemal wszystkie wystawy grupy, począwszy od pierwszej - otwartej w czerwcu 1958 roku. Wystawa potrwa do 24 września.
Wystawę "Powrót do ceramiki" można oglądać w Galerii Alfa MOCAK-u, jest to pokaz prac 10 artystów współczesnych sięgających w swojej twórczości po to medium. "Fajanse z Delf czy miśnieńską porcelanę możemy oglądać w muzeach zazwyczaj w dziale rzemiosła. Tymczasem teraz ceramika stała się medium bardzo popularnym i wręcz modnym", podkreśliła na konferencji prasowej kuratorka wystawy, Mirosława Bałazy. Ekspozycję ceramiki można zobaczyć do 17 września. 
W Galerii Beta znalazły się fotografie Lukáša Houdka, czeskiego fotografa interesującego się indyjską społecznością "Hidźra". Określenie to odnosi się do osób odrzucających swoją tożsamość płciową, przede wszystkim urodzonych jako mężczyźni, identyfikujących się jako kobiety i podkreślajacych swoją kobiecość. Lukáš Houdek urodził się w 1984 roku. Jest czeskim fotografem mieszkający w Pradze. Ukończył cyganologię na Uniwersytecie Karola. Zaczął fotografować w 2005 roku, dokumentując sytuację Romów w różnych miejscowościach w Czechach i za granicą, a później życie członków kasty Dom w północnych Indiach, uważanych za rówieśników Romów. Od 2010 roku Lukáš Houdek zajmuje się także fotografią artystyczną, w której sugestywnie oddaje własną tożsamość w konfrontacji ze społeczeństwem i jego podejściem do różnych grup społecznych. W swojej aktualnej twórczości Lukáš Houdek preferuje temat tożsamości własnej albo tożsamości osób transpłciowych. Wystawę można oglądać do 17 września. 
W Galerii Re do 18 czerwca zagości wystawa "Działania w naturze", ostatnia z otwartych w czwartek wystaw. Jest to pokaz prac Krzysztofa Maniaka, który tworzy w rodzinnym mieście - Tuchowie. Częstym motywem jego prac jest wędrówka - obserwacje z nich artysta utrwala m.in. za pomocą fotografii. W ten sposób podejmuje temat relacji człowieka z naturą i jego najbliższym otoczeniem. Na wystawie MOCAK-u znalazło się kilkadziesiąt rysunków z lat 2016-2020, nowe fotografie i wideo.
Krzysztof Maniak jest absolwentem Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od czasu obrony doktoratu w 2018 roku związany z Katedrą Zjawisk Sztuki Intermediów na tej uczelni (obecnie prodziekan Wydziału Intermediów). Laureat m.in. 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Grand Prix V Salonu Wiosennego zorganizowanego przez BWA w Tarnowie oraz X edycji Spojrzeń konkursu organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Zajmuje się filmem, fotografią i performansem. 

30/03/2023

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up