Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Polska malarka podjęła współpracę z Louis Vuitton


Ewa Juszkiewicz urodziła się 3 września 1984 roku w Gdańsku. W latach 2004-2009 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest również absolwentką studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artystka jest członkinią kolektywu AAA Tanie Wizualki. Do wyróżników twórczości artystki zaliczają się surrealistyczne portrety kobiece inspirowane klasycznym malarstwem XVIII i XIX wieku. Wyróżniają się one maskowaniem twarzy bohaterów portretów kosmykami włosów, bukietami kwiatów, muszlami lub tkaninami. Reinterpretując arcydzieła flamandzkie, Juszkiewicz stara się naprawić historyczne niepowodzenia w artystycznym przedstawianiu kobiet, które często spychano do roli anonimowych obiektów piękna.
W 2009 roku została laureatką nagrody specjalnej konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W 2013 roku Ewa Juszkiewicz otrzymała Grand Prix na Biennale Bielskiej Jesieni organizowanego przez Galerię BWA w Bielsku-Białej za dwa portrety: „Dziewczyna w błękicie” i „Bez tytułu” (wg Rogiera van der Weydena). W 2014 roku znalazła się w książce 100 Painters of Tomorrow wydanej przez Thames & Hudson, omawiającej najbardziej obiecujących młodych malarzy na świecie. W 2018 roku pojawiła się w rankingu Kompasu Młodej Sztuki przygotowywanym przez Rzeczpospolitą we współpracy z wieloma galeriami sztuki współczesnej w Polsce. Twórczość Ewy Juszkiewicz na wystawach indywidualnych i solowych prezentowały instytucje takie jak Almine Rech Gallery (Paryż, 2019), Gagosian (Nowy Jork, 2019), Cabinet (Mediolan, 2019), Galerie Rolando Anselmi (Berlin, 2018), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa, 2018), MSN (Warszawa, 2017), Galeria Arsenał (Bialystok, 2016), National Art Gallery of China (Pekin, 2015), Christie's Ryder Street Gallery (Londyn, 2014), MOCAK (Kraków, 2013). Jej prace znajdują się w kolekcjach MSN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, Galerii Bielskiej BWA oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

W maju 2022 roku jej obraz z 2019 roku zatytułowany „Portret damy” (według Louisa Leopolda Boilly'ego) został sprzedany na aukcji w Stanach Zjednoczonych za 1,56 miliona dolarów. Całkowity dochód ze sprzedaży został przekazany warszawskiemu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Artystka w tej pracy podejmuje problem historycznego wymazywania kobiet za pomocą swoistej i wywrotowej techniki. Zestawienie klasycznej stylizacji z sugestywną tematyką modelki z całkowicie owiniętą głową rodzi nowe narracje wokół przedstawiania kobiecości i dekonstruuje przeszłość, tworząc nowe dialogi. Licytowany niedawno na aukcji w PolswissArt obraz artystki w burzliwej licytacji osiągnął wynik 2,76 mln złotych z opłatami aukcyjnymi.


Projekt Artycapucines zapewnia czołowym współczesnym artystom swobodę uwalniania swoich twórczych wizji na kultowej torbie Capucines marki Louis Vuitton. Ta ponadczasowa torba, nazwana na cześć ulicy, przy której w 1854 roku powstał pierwszy sklep marki, stała się płótnem artystycznej ekspresji, a od początku inicjatywy w 2019 roku swój ślad pozostawiło około 30 międzynarodowych artystów. Oprócz Polki, w projekcie wzięli udział pochodząca z Malawi artystka Billie Zangewa, amerykańska rzeźbiarka Liza Lou, duet francusko-serbski Tursic & Mille i chińska artystka Ziping Wang.  




Zdjęcie: Wikipedia

27/10/2023

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up