Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Wyjątkowa wystawa na 160. lecie Muzeum Narodowego w Warszawie

Jubileusz uświetni m.in. trwająca do 24 lipca 2022 roku wystawa czasowa „Chagall”. Ekspozycja obejmuje 16 dzieł Marca Chagalla z kolekcji MNW. Jesienią zeszłego roku na aukcji w Szwajcarii Muzeum zakupiło 14 prac artysty.

Marc Chagall urodził się 7 lipca 1887 roku w ubogiej rodzinie chasydzkich Żydów w Łoźnie (obecnie Białoruś). Malarz w swojej twórczości pomimo biedy często wracał do sielankowego okresu dzieciństwa. Chagall upodobał sobie w swoich obrazach postacie, które obdarzone są darem latania i unoszą się beztrosko nad wiejskimi pejzażami. Pierwszym sukcesem Chagalla było otrzymanie stypendium umożliwiającego wyjazd do Paryża, gdzie związał się z modną wówczas grupą artystów skupionych wokół dzielnicy Montparnasse. Cztery lata później Marc Chagall miał już pierwszą wystawę indywidualną w popularnej wówczas berlińskiej galerii „Der Sturm”. Wrócił w rodzinne strony, gdzie został komisarzem sztuk pięknych w obwodzie witebskim i założył Akademię Sztuk Pięknych w Witebsku. W późniejszych latach został zmuszony opuścić Rosję z powodu tematyki jego prac, która kłóciła się z nową ideologią sowiecką. Następnie wraz z rodziną osiedlił się w Paryżu. W 1935 przybył do Polski, gdzie zetknął się z antysemityzmem. W 1941 wyjechał wraz z rodziną do USA i osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie mieszkał do 1948 roku. Twórczość tego wybitnego artysty nie daje się przypisać do jednego konkretnego nurtu malarstwa. Motywy żydowskie stanowiły często tło dla wypowiedzi artystycznej malarza. Marc Chagall zmarł 28 marca 1985 w Saint-Paul-de-Vence we Francji.

Pracami Chagalla może się poszczycić niewiele placówek muzealnych w Polsce. Jak można przeczytać na stronie Muzeum „Zbiór czternastu prac Marca Chagalla wykonanych na podłożu papierowym trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w wyniku bezprecedensowego zakupu. Dzieła pochodzą z kolekcji rodziny Chagalla, a zakupione zostały w renomowanym szwajcarskim domu aukcyjnym Kornfeld. Powstały w powojennym okresie twórczości artysty. Oddają bogactwo stosowanych przez niego technik graficznych i rysunkowych. Chagall z właściwą sobie swobodą sięgał po różne środki wyrazu, łącząc gwasz, temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz. Zwraca uwagę wysoka jakość materiałów oraz doskonały stan konserwatorski wszystkich prac”. Na wystawie można zobaczyć również dwie wczesne prace Chagalla (pozostające w zbiorach MNW od lat 70. XX w). – ilustracje do autobiografii artysty "Moje życie" oraz do "Martwych dusz" Mikołaja Gogola.

01/06/2022

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up