Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Najsłynniejsze domy aukcyjne na świecie

Sotheby’s

Założona w 1744 r. firma Sotheby’s jest największym i najstarszym domem aukcyjny na świecie. Swoją działalność rozpoczął 11 marca 1744 roku, kiedy to jego założyciel, londyński księgarz Samuel Baker zorganizował aukcję książek z biblioteki Sir Johna Stanley’a. Firma wzięła nazwę od nazwiska siostrzeńca Bakera – Johna Sotheby’ego. Obecnie Sotheby’s osiąga roczne obroty w wysokości 2 miliardów dolarów. Prawdziwy rozkwit Sotheby’s zaczął się po drugiej wojnie światowej. Przez całą drugą wojnę światową Sotheby’s nadal z powodzeniem handlował w Londynie, zamieniając swoją piwnicę w schron przeciwlotniczy. 
 Przedsiębiorstwo przez 239 lat było brytyjskie, jednak zmieniło się to w 1983 roku, kiedy zostało zakupione przez amerykański holding kolekcjonera Alfreda Taubmana. 
Globalna sieć filii i specjalistów prowadzi działalność w 40 krajach i 44 działach, które obejmują sztukę współczesną, sztukę nowoczesną i impresjonistyczną, malarstwo dawnych mistrzów, chińskie dzieła sztuki, biżuterię, zegarki, wina i alkohole oraz wnętrza. Sotheby’s ma swoich przedstawicieli w około 70 krajach na całym świecie. Aukcje odbywają się w 9 miastach, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Honk Kongu i Paryżu. Dom aukcyjny organizuje rocznie ponad 600 aukcji i oferuje szeroki wybór przedmiotów dostępnych do natychmiastowego zakupu zarówno w formie cyfrowej, jak i fizycznej. W ofercie dostępne są zarówno pojedyncze przedmioty, jak i całe kolekcje dzieł sztuki. 
W ciągu długowiecznej działalności w Sotheby’s padło wiele rekordów aukcyjnych. Lata 80. i 2000. przyniosły rekordowe ceny. Za XX-wieczne arcydzieła, w tym Garçon à la pipe Picassa, zapłacono w Nowym Jorku za 104,2 mln USD (2004) i Warhola Silver Car Crash (Double Disaster), który sprzedano za 108,4 mln USD (2013). Tymczasem w Londynie Masakra niewiniątek Rubensa osiągnęła w 2002 roku 49,5 miliona funtów. W 2010 r. za ponad 103,7 mln dolarów sprzedano na aukcji w Londynie naturalnej wielkości brązową rzeźbę szwajcarskiego rzeźbiarzaAlberto Giacomettiego. W styczniu 2021 roku w Sotheby’s w Nowym Jorku sprzedano Portret młodego mężczyzny trzymającego rondo włoskiego mistrza renesansu Sandro Botticellego za rekordową kwotę 92,2 miliona dolarów. Rzadki portret, podobno jeden z ostatnich świeckich portretów Botticellego w prywatnych rękach, trafił do rosyjskiego kupca.

Christie’s

James Christie w 1766 roku założył w Londynie dom aukcyjny Christie, Manson & Woods Lt znany jako Christe’s. Firma podaje, że założyciel James Christie (1730–1803) przeprowadził pierwszą sprzedaż w Londynie 5 grudnia 1766 r., a najwcześniej zachowany katalog aukcyjny pochodzi z grudnia 1766 r. Jednak inne źródła podają, że James Christie wynajmował sale aukcyjne już od 1762 r., odnaleziono również ogłoszenia prasowe dotyczące sprzedaży w Christie's z 1759 r.  Po śmierci założyciela, firmę przejął syn Christiego, James Christie the Younger. Obecnie jest to największy pod względem przychodów dom aukcyjny na świecie. 
Christie’s oferuje swoim klientom szeroki zakres globalnych usług, w tym wycenę dzieł sztuki, międzynarodowych nieruchomości,  finansowanie sztuki i edukację. Christie’s jest obecny w 46 krajach w obu Amerykach, Europie, na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji i Pacyfiku, z flagowymi międzynarodowymi centrami sprzedaży w Nowym Jorku, Londynie, Hongkongu, Paryżu i Genewie. Jest to również jedyny międzynarodowy dom aukcyjny upoważniony do prowadzenia sprzedaży w Chinach kontynentalnych (Szanghaj). 

Aukcje Christie's obejmują ponad 80 kategorii sztuki i dóbr luksusowych. Jako lider branży w dziedzinie innowacji cyfrowych, Christie’s nadal jest pionierem w zakresie nowych technologii, takich jak m.in. aukcje, które integrują rzeczywistość rozszerzoną, globalne transmisje na żywo i hybrydowe formaty sprzedaży. Ostatnie innowacje w Christie’s obejmują przełomową sprzedaż pierwszego NFT dla cyfrowego dzieła sztuki, jakie kiedykolwiek zaoferowano w dużym domu aukcyjnym (Beeple’s Everydays, marzec 2021), z bezprecedensową akceptacją kryptowaluty jako środka płatniczego. 
Dom aukcyjny Christie’s ma na swoim koncie liczne rekordy. W 2006 roku w Christie’s padł rekord instrumentu muzycznego sprzedanego na aukcji. Za skrzypce Stradivariusa zapłacono wówczas ponad 3,5 miliona dolarów. 12 listopada 2013 roku Three Studies of Lucian Freud autorstwa Francisa Bacona sprzedano za 142,4 mln USD nieznanemu nabywcy, nominalnie stając się najdroższym dziełem sztuki, jakie kiedykolwiek zostało sprzedane na aukcji. Cztery lata później, 15 listopada 2017 r. Salvator Mundi Leonarda da Vinci sprzedał się za rekordową kwotę 450,3 mln USD. W październiku 2020 r. Christie's sprzedało jeden z najbardziej kompletnych szkieletów tyranozaura na świecie za 31,8 mln USD, ustanawiając nowy rekord świata dla szkieletu lub skamieniałości, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji.

Bonhams

Bonhams to jeden z najstarszych domów aukcyjnych założony w Londynie w połowie XVIII wieku, z siedzibą przy 101 New Bond Street, mający obecnie swoje filie także w Nowym Jorku, Hongkongu, Los Angeles, Paryżu, San Francisco, Sydney i Singapurze. Firma w dzisiejszym kształcie powstała w wyniku fuzji z 2001 roku, kiedy to Bonhams & Brooks oraz Phillips Son & Neale połączyło dwa z czterech zachowanych gruzińskich domów aukcyjnych w Londynie, Bonhams założony w 1793 i Phillips w 1796 przez Harry'ego Phillipsa. Prowadzi dwa salony sprzedaży w Londynie — dawny salon Phillipsa przy 101 New Bond Street i stary salon Bonhams w Montpelier Galleries przy Montpelier Street w Knightsbridge — z mniejszym salonem w Edynburgu. Bonhams prowadzi ponad 280 sprzedaży rocznie w ponad 60 działach, w tym sztuki azjatyckiej, samochodów i biżuterii. Bonhams zatrudnia ponad 550 pracowników. 
W 2014 roku egzemplarz 1962-63 Ferrari 250 GTO Berlinetta został sprzedaney w Quail Lodge w Kalifornii za 38 115 000 dolarów. Był to światowy rekord najcenniejszego samochodu sprzedanego na aukcji do sierpnia 2018 r. Ważny i wyjątkowo rzadki zestaw czterech składanych krzeseł huanghuali został sprzedany za 5 289 250 funtów na Fine Chinese Art Sale w Bonhams w Londynie 9 listopada 2017 roku. 

La fête d’anniversaire autorstwa Léonarda Tsuguharu Foujita, sprzedany został za 7 096 250 funtów, ustanawiając nowy rekord świata na aukcji na New Bond Street, 11 października 2018 roku. 

Phillips

Harry Phillips założył dom aukcyjny w 1796 roku w dzielnicy Westminster w Londynie. Phillips zyskał międzynarodowe uznanie, sprzedając obrazy z posiadłości królowej Marii Antoniny i przedmioty Napoleona Bonaparte. Pozostaje jedynym domem aukcyjnym, który kiedykolwiek zorganizował wyprzedaż w Pałacu Buckingham. Harry Phillips był innowatorem, wprowadzając wyszukane wieczorne przyjęcia przed aukcjami – co jest dziś standardową praktyką w biznesie aukcyjnym.
W 1999 roku Bernard Arnault z LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton kupił firmę i wkrótce potem zatrudnił cenionych marszandów sztuki Simona de Pury i Danielę Luxembourg. Nowy zespół wprowadził do sprzedaży zegarki, biżuterię i projekty wraz z dziełami sztuki impresjonistycznej, amerykańskiej, nowoczesnej i współczesnej. 
W 2008 roku większościowy pakiet akcji firmy nabyli właściciele luksusowej grupy handlowej Mercury. W lipcu 2014 roku dyrektor generalny Edward Dolman dołączył do Phillips po 27-letniej karierze w Christie's. Wnosząc bogate doświadczenie, Dolman przyciągnął wysoko wykwalifikowaną kadrę kierowniczą, w tym przewodniczącą Cheyenne Westphal. Krótko po rozpoczęciu kadencji Dolmana, firma Phillips zorganizowała swoje pierwsze aukcje w Hongkongu, a obecnie sprzedaje dzieła z wszystkich kategorii na szybko rozwijającym się rynku azjatyckim. Poza Hongkongiem Phillips ma przedstawicieli regionalnych i galerie w Dżakarcie, Seulu, Szanghaju, Singapurze, Tajpej i Tokio.
Firma w 2014 roku założyła Phillips in Association z Bacs & Russo, które stało się światowym liderem rynku w dziedzinie najlepszych zegarków kolekcjonerskich na aukcjach. 

China Guardian

China Guardian Auctions Co. Ltd. to dom aukcyjny z Chin kontynentalnych, który specjalizuje się w aukcjach wszelkiego rodzaju chińskich dzieł sztuki. Jest szczególnie znany ze sprzedaży chińskiej kaligrafii i malarstwa tuszowego.
Po raz pierwszy założona w maju 1993 roku przez Chen Dongsheng China Guardian jest najstarszą chińską firmą aukcyjną zajmującą się sztuką. China Guardian przeszedł w China Guardian (HK) Auctions w maju 2011 r.. Jest spółką zależną należącą w całości do China Guardian Auctions z elitarnym międzynarodowym zespołem ekspertów, kierującym się profesjonalizmem, uczciwością i pasją do doskonałości. Od czasu swojej pierwszej aukcji jesienią 2012 roku China Guardian (HK) mocno ugruntował swoją pozycję na scenie aukcyjnej miasta, działając w głównych kategoriach kolekcjonerskich, takich jak chińskie obrazy i kaligrafia, ceramika i dzieła sztuki, klasyczne chińskie meble, azjatycka sztuka XX wieku i sztuka współczesna , a także biżuterii, zegarków i dóbr luksusowych. Dom był liderem chińskiego rynku aukcji dzieł sztuki do czasu powstania Beijing Poly International Auction Co Ltd w połowie 2000 roku. Jest czwartym co do wielkości domem aukcyjnym na świecie. Obecnym dyrektorem generalnym i dyrektorem zarządzającym jest Hu Yanyan, która znalazła się na liście Financial Times 2015 jako jedna z pięciu najpotężniejszych kobiet w azjatyckim świecie sztuki. Oprócz siedziby głównej w Pekinie i biur w Szanghaju i Kantonie, China Guardian ma również biura w Hongkongu, Tajwanie, Japonii i Ameryce Północnej.

Artcurial

W 2001 roku Nicolas Orlowski nabył Galerię Artcurial od L'Oréal. Zatrudnił licytatorów Francisa Briesta, Hervé Poulaina i Rémy'ego Le Fura i założył w 2002 roku dom aukcyjny o tej samej nazwie, który szybko stał się głównym francuskim domem aukcyjnym. Od tego czasu firma nieustannie wprowadza innowacje, takie jak nowe specjalizacje Design i Street Art, które są dużym międzynarodowym sukcesem. Ze sprzedażą odbywającą się głównie w Paryżu, Monako i Marrakeszu, dom aukcyjny osiągnął w 2021 r. blisko 169 mln € wolumenu sprzedaży.
Artcurial działa w obszarze 25 specjalizacji - od sztuk pięknych po sztukę dekoracyjną, samochody kolekcjonerskie, biżuterię, zegary i zegarki, wyborne wina i alkohole. Firma ma swoje przedstawicielstwa w Austrii, Belgii, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii, filie w Monte-Carlo i Maroku, a także jest obecna w Pekinie i Tel. Aviv i organizuje coroczne wystawy w Nowym Jorku.

30/03/2022

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up