Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Ukraińscy artyści, których warto znać

Wymiany kulturowe na szczeblu państwowym są potrzebne, a czasem przynoszą wartościowe prezentacje. W ten sposób można poznać twórczość artystów z Ukrainy. Wysoki poziom ukraińskiego malarstwa imponuje wielu znawcom sztuki. Współcześni ukraińscy artyści zadziwiają kolorem swoich dzieł.

Współcześni artyści ukraińscy

Najdroższym malarzem ukraińskim jest Anatolij Krywołap. To filozof i pustelnik, który już trzykrotnie ustanawiał rekord sprzedaży współczesnej sztuki ukraińskiej na międzynarodowym rynku sztuki. Największy sukces komercyjny przyniosła artyście seria obrazów z wiejskim koniem. W dziełach tego malarza dominująca rolę odgrywa kolor, a rysunek stanowi tylko pewną aluzję do obrazu. Koloryzm dzieł Krywołapa w dużym stopniu odzwierciedla ukraińską tradycję narodową. Malarz ten jest szczególnie zafascynowany przyrodą ukraińskiej wsi, co widać na jego pejzażach. Artysta zwraca także szczególną uwagę na teksturę obrazu, lubi malować impastowo, nakładając często nawet kilka centymetrów warstw farby.

Obecnie prace Krywołapa są powszechnie cenione w Ukrainie. Artysta uczestniczył w aukcjach domów międzynarodowych pierwszej klasy. Ostatnie, głośne sprzedaże aukcyjne jego dzieł, jeszcze bardziej promują malarstwo ukraińskie na światowym rynku. Popularność artysty rośnie z każdą nową wystawą i aukcją.

Oleksanda Żywotkow jest natomiast ukraińskim artystą, dla którego jednym z podstawowych źródeł natchnienia jest prawosławna ikonografia. W wielu obrazach tego malarza zaciera się granica między figuracją a abstrakcją. Pomimo pozornego minimalizmu dzieł, malarz pracuje nad obrazami długo i starannie. Korzysta z dość ograniczonej kolorystycznie palety barw, skupiając się na przekazaniu subtelnych niuansów barwnych.

Marko Gejko to kolejny ukraiński współczesny malarz, który przedstawia martwe natury złożone z codziennych przedmiotów. Działa artysty są prawie monochromatyczne, widać tylko odcienie szarości, bieli i brązu. Unika ostrych kontrastów. Jest bardzo wrażliwy na poziom swoich dzieł, często przemalowuje pozornie zakończone płótna, a niektóre nawet niszczy. Jego dorobek jest więc niewielki, ale rośnie zainteresowanie wokół jego dzieł.

Natomiast Mykoła Krywenko jest ukraińskim artystą elitarnym. Tworzy sztukę mało popularną u masowego odbiorcy. Maluje ekspresyjne obrazy za pomocą minimum środków wyrazu. Najczęściej wykorzystuje pastelowe kolory i maluje impastowo. Oprócz obrazów, tworzy jeszcze drewniane rzeźby.

Współcześni ukraińscy artyści są w różnym wieku i tworzą w różnych technikach. Wspólnym mianownikiem dla trzech ważnych twórców z Ukrainy okazały się mapy. Można je znaleźć na wystawie w Warszawie. Dział powstały przed wojną na Ukrainie, ale są przesiąknięte grozą. Widać w nich poczucie nadchodzącego kataklizmu. To artyści: Oleh Kapusyak, Nikita Tsoy i Vasyl Savczenko.

Oleh Kapustyak jest mieszkającym we Lwowie rzeźbiarzem i konserwatorem. Pracuje w metalu, kamieniu i drewnie. Swoje prace pokazywał na wielu wystawach w Ukrainie, Rosji, Białorusi, Niemczech, Holandii, Danii, Francji i w Polsce. Jego prace znajdują się między innymi w niemieckim muzeum.

Nikita Tsoy uczestniczył w wielu konkursach malarskich w Ukrainie i za granicą. Natomiast Vasyl Savczenko od 8 lat mieszka w Polsce. Jest twórca interdyscyplinarnym. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych wystawach i projektach artystycznych w wielu krajach.

W pracach tych artystów widać, że ludzkość traci wyobrażenie o człowieku, zmienia je. Zaczynamy żyć w świecie pełnym niepokoju, fikcji i globalnego nadmiaru informacji oraz wielu konfliktów i kataklizmu.

Malarstwo ukraińskie portretowe

Do XVIII wieku dominującymi tendencjami w malarstwie ukraińskim była tematyka religijna i malarstwo ikonowe. Potem stopniowo zaczęła rozwijać się sztuka portretowa, której największy rozkwit przypadł na koniec XVIII wieku i cały XIX wiek. Wskutek ekspansji rosyjskiej na ziemie ukraińskie główną i niemal jedyna uczelnia kształcącą artystów była Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu. Wielu malarzy i innych ukraińskich artystów tego okresu zostało trwale wpisanych w historię kultury rosyjskiej. To imperium zawłaszczyło ich sobie i do dziś są traktowani jako Rosjanie.

Demytro Łewyckyj był autorem wielu współczesnych w jego czasach portretów osobistości. Wśród jego dzieł można wyróżnić portrety Denisa Dideroda oraz Urszuli Mniszek czy też Katarzyny II. Drugim znanym portrecistą był Wołodomyr Borowykowskyj. Zasłynął jako twórca 200 ikon oraz licznych portretów, wśród których jest portret Marii Łopuchinej, Katarzyny II oraz Gawriiła Dierżawina. Natomiast Anton Łosenko malował portrety rosyjskiego pisarza Aleksandra Sumarokowa, cara Pawła I oraz hrabiego Iwana Szuwałowa.

Na szczególne miejsce w historii sztuki ukraińskiej zasługuje twórczość malarska słynnego poety Taras Szewczenki. Spuścizna malarska tego artysty przedstawia głównie intymne sceny rodzajowe, portrety kobiet i mężczyzn oraz ukraińskie krajobrazy.

Od XIX wieku w malarstwie ukraińskim stopniowo rozwijały się nurty: portret realistyczny oraz pejzażowe malarstwo realistyczne. Wśród artystów tworzącym w tym czasie znaleźli się ukraińscy malarze: Mykoła Ge, Archyp Kuindży oraz Ilja Riepin. Ich dzieła przedstawiają ludowe życie, pejzaże i portrety ukraińskie. Niektóre obrazy wyróżniają się optymistycznym i radosnym ujęciem życia codziennego. Można na nich zauważyć obecność rosyjskich i ukraińskich motywów.

Artyści ukraińscy cieszyli się sławą i uznaniem jeszcze za życia. Ceniono ich za mistrzowską realistyczną formę obrazów, prawdziwość i żywość portretów oraz za doskonałe wyczucie barwy i światła w krajobrazach.

Natomiast za jednego z najwybitniejszych ukraińskich portrecistów przełomu XIX i XX wieku jest Ołeksandr Muraszko. Tworzył, w oparciu o zasady malarstwa modernistycznego, swój własny styl. Jego obrazy są jak malowane światłem.

Największe szanse na rozwój talentów i zaistnienie w świecie sztuki mieli ci malarze ukraińscy, którzy studiowali w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Ukraina była wówczas podporządkowana Rosji, więc na rozwój malarstwa ukraińskiego wpływ wywierali malarze rosyjscy.

04/11/2022

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up