Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

"Wolność wiodąca lud na barykady"

Twórczość artysty, postrzeganego głównie przez pryzmat tego głośnego, rewolucyjnego dzieła była bardzo różnorodna. Namalował ponad 800 obrazów, stworzył wiele rysunków i litografii. Eugène Delacroix urodził się 26 kwietnia 1798 roku w St. Maurice-Charenton, a zmarł 13 sierpnia 1863 roku w Paryżu. Pochodził z zamożnej rodziny, dorastał w Bordeaux, później mieszkał w Paryżu. W 1816 roku rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Pierwszy obraz, o którym wiadomo, Delacroix namalował w roku 1822. Był to obraz „Barka Dantego”.

Delacroix skończył malować „Wolność wiodącą lud na barykady” ( franc. „La Liberté guidant le peuple „) jesienią 1830 roku. W liście do brata z 21 października pisał: „Mój zły nastrój znika dzięki ciężkiej pracy. Wszedłem na nowoczesny temat – barykadę. Jeśli nie walczę za moją ojczyznę, to chociaż będę dla niej malował.” Obraz został po raz pierwszy wystawiony na oficjalnym Salonie w 1831 roku. Obraz powstał pod wpływem wydarzeń francuskiej rewolucji lipcowej. Delacroix stał po stronie rewolucjonistów. Postać Wolności jest utożsamiana z symbolem Francji Marianną, którą zawsze przedstawia się jako wojowniczkę w czapce frygijskiej na głowie. Czapkę tę nazywa się czapką wolności i już w starożytności była utożsamiana z niepodległością i stała się symbolem rewolucji. Marianna unosi nad głową flagę Francji, a w drugiej dłoni trzyma muszkiet z bagnetem. Obecni na obrazie chłopiec z pistoletem, symbolizuje młodą klasę robotniczą, mężczyzna w cylindrze klasę średnią (niektórzy uważają, że postać mężczyzny jest autoportretem samego Delacroix), a człowiek z szablą chłopów. Portretując te trzy stany, Delacroix chciał ukazać ideę hasła, które przyświecało Wielkiej Rewolucji Francuskiej: „wolność, równość, braterstwo”. Niedługo po oficjalnym pokazie w 1831 roku obraz został zakupiony przez króla Ludwika Filipa I za trzy tysiące franków. Zawisł w Pałacu Luksemburskim, jednak po kilku miesiącach, prawdopodobnie ze względu na rewolucyjną wymowę, zostało ściągnięte i trafiło na przechowanie do rodziny malarza. W 1874 roku obraz trafił do muzeum w Luwrze, gdzie znajduje się do dzisiaj.

8 lutego 2013 roku miało miejsce przykre zdarzenie. 28-letnia Francuzka markerem napisała na obrazie „AE911”, co oznaczało „Architects & Engineers for 9/11 Truth”. Był to podpis grupy domagającej się poznania prawdy na temat zamachu terrorystycznego, na World Trade Center 11 września 2001 roku. Kobieta została ujęta, a napis udało się usunąć, bez pozostawienia jakichkolwiek śladów.

Zdjęcie: Wikipedia

25/10/2022

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up