Ostatnio oglądane
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
Ulubione
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
1854 Radom - 1929 Kraków
Malarz Jacek Malczewski, syn Juliana Malczewskiego i Marii Korwin, urodził się w lipcu 1854 roku w Radomiu w Rodzie Malczewskich. Ojciec pracował jako sekretarz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego guberni radomskiej, polskiej instytucji bankowej i stowarzyszenia właścicieli ziemskich. Mężczyzna ten, jako prawdziwy patriota, dla którego najważniejszym dobrem była polskość i dziedzictwo, wywarł duży wpływ na swojego syna i jego dalsze losy. Był dla niego bowiem swoistym mentorem, nie bez powodu jego śmierć w 1884 roku zupełnie zmieniła motywy przewodnie przyszłych obrazów syna.
W 1867 roku Jacek Malczewski w wieku 13 lat został przeniesiony przez rodziców do Feliksa Karczewskiego, wuja, który wraz z Adolfem Dygasińskim, powieściopisarzem, publicystą i pedagogiem, ukierunkowali wspólnymi siłami jego podejście do świata i artyzmu. Raptem 4 lata później 17-letni Jacek Malczewski przeniósł się do Krakowa, rozpoczynając naukę w gimnazjum. Pierwszymi przejawami jego artystycznej duszy było uczęszczanie na wykłady do Szkoły Sztuk Pięknych, początkowo jako wolny słuchacz, a później jako student. Po zakończeniu nauki rozpoczął dalsze kształcenie w Paryżu, gdzie w trakcie 2-letniego pobytu zdobył dużą wiedzę praktyczną i teoretyczną, a jego artystyczne podejście względem świata zostało w pełni ugruntowane. Kolejne lata były jednak dla niego passą prawdziwych sukcesów. Jego żona, Maria Gralewska, wydała na świat dwoje dzieci, w 1908 roku otrzymał tytuł profesora, a w 1912 roku został rektorem Akademii Sztuk Pięknych. Za przełomowy rok w jego artystycznym dorobku warto uznać 1918 rok, kiedy to stworzył cykl obrazów zatytułowanych jako „Moje życie”, będących obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych obrazów tego czołowego, krajowego artysty.
Malarz Jacek Malczewski w podeszłym wieku został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, jego obrazy były pokazywane na wielu wystawach, a także założył szkółkę malarską. Zmarł w 1929 roku w Krakowie.
Na naszym portalu aukcyjnym znajdziesz wyłącznie obrazy wyselekcjonowanych artystów, a wśród nich między innymi niezwykłe dzieła Jacka Malczewskiego. Malarz i rysownik w trakcie nieco ponad 75-letniego życia zdobył wiele istotnych odznaczeń, a jego obrazy zdobią mury Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Dzieła, takie jak Tobiasz i Parki, Meduza czy też Portret Władysława Reymonta nie bez powodu osiągnęły na rodzimym rynku ogromny sukces wizerunkowy, a obecnie stanowią dobro natury inwestycyjnej. Dzieła artysty znajdziesz na naszym portalu aukcyjnym onebid.pl, które mogą stać się znakomitym uzupełnieniem prywatnej kolekcji Twoich obrazów. Za pośrednictwem platformy aukcyjnej możesz na żywo wziąć udział poprzez internet w licytacjach dzieł sztuki. W tym celu wystarczy założyć konto i zgłosić chęć udziału w wybranych aukcjach.
Z pewnością rozpoczynając podróż po najważniejszych dziełach Jacka Malczewskiego, warto zacząć od obrazu zatytułowanego jako Melancholia. Ten niezwykle skomplikowany i bogaty w podprogowy przekaz obraz aż do tej pory stanowi przedmiot wielu debat znawców kultury i sztuki. Dzieło ze względu na swoje skomplikowanie nie ma jednego, sprawdzonego i potwierdzonego znaczenia, a wszelkie najmniejsze rekwizyty zdają się mieć dziesiątki różnych zastosowań. Część znawców interpretuje poszczególne elementy wyłącznie jako wyraz przejawu jego wyobraźni, a inną część stanowią rekwizyty o znaczeniu historycznym. Obraz Jacka Malczewskiego Melancholia jest jednym z najpiękniejszych dzieł tego autora.
Poznając dzieła Jacka Malczewskiego, z pewnością warto podkreślić niezwykłość obrazu Błędne Koło. To niezwykle dynamiczne, pełne życia i ruchu dzieło zdaje się nie mieć końca i jednego, ostatecznego rozwiązania. Na płótnie znajdziemy między innymi młodego chłopca, który trzyma w dłoni pędzel i obserwuje bacznie postacie znajdujące się tuż pod nim. Obraz został podzielony wizualnie na dwie części. Część lewa symbolizuje radość, romantyzm i zmysłowość oraz beztroskę, prawa z kolei jest ciemna, znacznie mniej kolorowa i odważna. Różnicę widać zarówno po pozycjach postaci, jak i wyrazach ich twarzy, odzieży oraz kłębowisku wielu przedmiotów.
Wśród wielu obrazów symbolicznych Jacka Malczewskiego warto wyróżnić także dzieła z motywem śmierci. Thanatos, uosobienie Śmierci, to obraz zwracający na siebie uwagę poprzez nadanie śmierci fizycznej postaci, w tym przypadku kobiety. Równie istotnym obrazem symbolicznym Jacka Malczewskiego były autoportrety, np. Autoportret w zbroi. Dzieła przedstawiające sylwetkę malarza są z reguły powiązane także z niektórymi bohaterami innych jego dzieł.
Dzieła Jacka Malczewskiego należą do szczególnie poszukiwanych, stanowią jedno z najcenniejszych uzupełnień bieżących kolekcji prywatnych i zbiorów galerii. Nasza platforma aukcyjna OneBid funkcjonuje nieprzerwanie od 2014 roku, skupiając aukcje większości istotnych krajowych galerii i jest głównym miejscem zakupu obrazów o pełnym, sprawdzonym pochodzeniu, z wszelkimi oryginalnymi certyfikatami. Doceniając wartość malarstwa Jacka Malczewskiego, zachęcamy do zapoznania się z jego dziełami w naszym internetowym domu aukcyjnym.