Ostatnio oglądane
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
Ulubione
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
Wlastimil Hofman (pierwotnie zwany Vlastimil Hofmann) urodził się 27 kwietnia 1881 roku w czeskim Karlinie, który dzisiaj jest dzielnicą Pragi. Jego matka Teofila, z domu Muzyka, była Polką. Ojciec Ferdynand był Czechem. W 1889 roku rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie Wlastimil uczęszczał do szkoły św. Barbary i gimnazjum im. Jana III Sobieskiego. W 1896 roku rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. W latach 1899–1901 studiował w École des beaux-arts w Paryżu pod kierunkiem Jean-Léona Gérôme’a. Wraca jednak do Krakowa z powodu braku pieniędzy. W latach 1901-1902 kontynuował naukę w macierzystej uczelni w pracowni Leona Wyczółkowskiego. W 1907 roku jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka wiedeńskiej Galerii Secesji. Okres 1919-1920 spędził w Paryżu, po czym osiedlił się na stałe w Krakowie, skąd wyjeżdżał do Wiednia, Pragi i Paryża; odbył także studyjne podróże do Włoch. W 1920 roku malarz ożenił się z Adą Goller.
Naczelną zasadą obrazowania Hofmana była narracyjność, koncentracja na anegdocie i pewna teatralizacja przedstawień. Malarz uznawany jest za kontynuatora zapoczątkowanej przez Malczewskiego linii symboliczno-alegorycznej w malarstwie. Od Malczewskiego artysta przejął m.in. zwyczaj umieszczania nierealnych scen w pospolitym, wiejskim krajobrazie czy wprowadzania do kompozycji postaci mitologicznych. W dziełach Hofmana dostrzec można inspiracje sztuką gotycką i włoskim malarstwem XV wieku. Przez lata niezmienna pozostawała stylistyka jego obrazów. Zgodnie z estetyką przełomu XIX i XX w. były one malowane z wykorzystaniem tradycyjnego warsztatu malarskiego, z zachowaniem poprawności anatomicznej czy zasad perspektywy.
W 1921 zbudował dom i pracownię przy ul. Spadzistej w Krakowie. Do 1939 roku Hofman regularnie wystawia w kraju i za granicą, jednak jego sztuka pozostaje wciąż tradycyjna i coraz bardziej konserwatywna. Wybuch II wojny światowej to istotna cezura w twórczości malarza. 17 września 1939 przebywał wraz z żoną w pałacu w Pomorzanach, gdzie stacjonował szwadron polskiego 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, który 20 września został otoczony i wzięty do niewoli przez wojska sowieckie. Wlastimil Hofman wraz z żoną zmuszeni są do ucieczki z kraju, wracają do niego dopiero w 1946 roku. W 1947 roku wyjechał do Szklarskiej Poręby, gdzie zamieszkał w skromnym domku ("Wlastmilówka"). Artysta zmarł 6 marca 1970 roku, dokładnie dwa lata po śmierci ukochanej żony Ady.