Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ekspozycja składa się z siedmiu sal, w których znajdziemy 105 dzieł z 22 muzeów i galerii w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Islandii. Poza wspomnianym obrazem Edvarda Muncha na wystawie będzie można poznać prace takich artystów i artystek jak Anna Ancher, Michael Ancher, Nicolai Astrup, Richard Bergh, Akseli Gallen-Kallela, Pekka Halonen, Vilhelm Hammershøi, Hanna Hirsch-Pauli, Marie Krøyer, Peder Severin Krøyer, Carl Larsson, Erik Werenskiold, Anders Zorn. Wystawa koncentruje się wokół tematów charakterystycznych dla sztuki Północy, takich jak przyroda, dom i rodzina, mity i legendy, ludowość, pejzaż nastrojowy oraz psychika człowieka. Przedstawione zostaną również dwa zjawiska z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność kobiet malarek i kolonii artystów w Skagen Na ekspozycji odnajdziemy również prace polskich artystów takich jak Olga Boznańska, Józef Chełmoński i Józef Mehoffer.


Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Peder Severin Krøyer (1851–1909, Dania), „Wypłynięcie łodzi rybackich po zachodzie słońca, Skagen” 1894–1895, olej, płótno ARoS, Aarhus Art Museum (Fot. ARoS Aarhus Art Museum)

Przestrzeń wystawową zaprojektowała pracownia Jana Strumiłły. Autorzy aranżacji wnętrza podkreślili więź północnego malarstwa z naturą, wybierając m.in. kolorystykę nawiązującą do odcieni północnego nieba. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w wykładach przybliżających wybrane zagadnienia sztuki nordyckiej, spotkaniach tematycznych, warsztatach o emocjach w sztuce i w czytelniczych spotkaniach z Edytą Jungowską. Zaplanowano także koncert, przegląd kina skandynawskiego we współpracy z Festiwalem Nowe Horyzonty) i słuchowisko z wykorzystaniem fragmentów literatury Północy. Odbędzie się także debata o sztuce nordyckiej, wprowadzająca w tematykę wystawy. Ekspozycji towarzyszy ilustrowany katalog zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta, który jest pierwszą w Polsce przekrojową publikacją na temat sztuki tego obszaru Europy, a także dwujęzyczny książkowy przewodnik. Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 5 marca 2023 roku.

Zdjęcie główne: Nikolai Astrup (1880–1928, Norwegia), „Czerwcowa noc i stare zabudowania wiejskie” 1902–1908, olej, płótno, Depozyt Sparebankstiftelsen w KODE Art Muse-ums and Composer Homes, Norwegia (Fot. KODE Bergen Dag Fosse/KODE Art Muse-ums and Composer Homes, Norway)

19/11/2022

Malarstwo dawne

keyboard_arrow_up