Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Leon Wyczółkowski – magiczny realista



Wczesne lata

Leon Wyczółkowski urodził się 11 kwietnia 1852 w Hucie Miastowskiej k. Siedlec, zmarł 27 grudnia 1936 w Warszawie. Był synem Mateusza pochodzącego z drobnej szlachty kupca szkła i Antoniny z Falińskich. Do szkoły ludowej chodził w Kamionce pod Lubartowem, a następnie uczęszczał do gimnazjum, najpierw w Siedlcach, potem do III Gimnazjum w Warszawie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1869 w warszawskiej Klasie Rysunkowej, gdzie kształcił się do 1875 pod kierunkiem Antoniego Kamińskiego, Rafała Hadziewicza i Wojciecha Gersona. Naukę kontynuował w akademii monachijskiej. Swe umiejętności warsztatowe doskonalił w okresie 1877-1879 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych studiując u Jana Matejki. Leon Wyczółkowski od 1915 r. był żonaty z Franciszką z Panków. Nie posiadał potomstwa.

Twórczość

Początki twórczości Wyczółkowskiego wytyczone były przez wpływy jego nauczycieli – Gersona i Matejki. Artysta zaczął podróżować i w 1883 roku wyjechał na Ukrainę, która stała się inspiracją dla nowych motywów i sposobów ich przedstawiania. Pojawiły się wtedy w twórczości artysty akcenty impresjonistyczne, szczególnie silne po wizycie w Paryżu. W swoich dziełach z lat 1881‐1885 często podejmował temat towarzyskiego życia atmosferę mieszczańskich salonów i buduarów. Do większości obrazów pozowali artyście rodzina i przyjaciele: kuzynka malarza, panna Mandecka, stryjeczny brat, Wacław Wyczółkowski oraz literat i malarz, Ludwik Stasiak.
W październiku 1895 roku Leon Wyczółkowski został powołany na wykładowcę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i przeniósł się na stałe do Krakowa, gdzie uległ na krótko wpływowi symbolizmu. W 1898 roku Wyczółkowski namalował obraz „Stańczyk”, przedstawiający nadwornego błazna królów z dynastii Jagiellonów: Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta (1520–1572). Na obrazie Matejki został ukazany jako symbol patrioty zadumanego nad losami ojczyzny, natomiast u Wyczółkowskiego Stańczyk przedstawiony jest jako lalkarz przed skrzynią z kukiełkami, symbolizującymi różne warstwy i stany społeczne. Malarz stopniowo rezygnował z techniki olejnej i coraz częściej posługiwał się pastelami i akwarelą, a także kredą i tuszem. Malował pełne światła pejzaże, drzewa, zabytki architektoniczne miast polskich, martwe natury i kwiaty. W swoim dorobku posiada także szereg portretów, scen zbiorowych, obrazów o tematyce historyczno‐symbolicznej.


Leon Wyczółkowski – magiczny realista

"Stańczyk", 1989

Popularność

Wyczółkowski często wystawiał swoje obrazy, które cieszyły się popularnością. Od 1873 roku prezentował regularnie swe prace w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 1892 wystawiał w krakowskim, a od 1897 we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1898 roku wziął udział w wystawie ugrupowania Secession w Wiedniu. Uczestniczył także w międzynarodowych wystawach sztuki w Berlinie (1891, 1896) i Monachium (1905), reprezentował polską sztukę na Biennale w Wenecji (1914, 1920) oraz na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1900) i St. Louis (1904).


Ostatnie lata


Leon Wyczółkowski – magiczny realista

Leon Wyczółkowski, 1929

W 1933 roku malarz został mianowany profesorem honorowym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a rok później powołano go na profesora grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zmarł w Warszawie wskutek zapalenia płuc. Uroczystości pogrzebowe 30 grudnia 1936 roku odbyły się w Bydgoszczy, gromadząc wielotysięczne tłumy. 8 kwietnia 1937 roku żona artysty, Franciszka, zgodnie z ostatnią wolą męża, przekazała miastu Bydgoszczy 425 prac, szkicowniki oraz pamiątki osobiste i wyposażenie pracowni. 


Zdjęcia: Wikipedia

27/12/2022

Malarstwo dawne

keyboard_arrow_up