Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Najcenniejsze obrazy znajdujące się w Polsce

Rynek dzieł sztuki w Polsce przyciąga coraz więcej pasjonatów sztuki, kolekcjonerów oraz inwestorów. Polskie zbiory muzealne obfitują nie tylko w obrazy rodzimych artystów. Są to także dzieła słynnych malarzy europejskich.

Najcenniejsze polskie obrazy

Jednym z najwybitniejszych dzieł Jana Matejki jest „Bitwa pod Grunwaldem”. Ten monumentalny obraz powstał w latach 1873-1878. Przedstawia dramatyczne sceny walki armii Rzeczypospolitej Obojga Narodów z Zakonem Krzyżackim. W czasie I wojny światowej obraz wywieziono do Moskwy i wrócił dopiero 4 lata po jej zakończeniu. W okresie II wojny światowej dzieło było ukryte przed gestapo w jednej z podlubelskich wsi. Obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Innym, bardzo popularnym dziełem Jana Matejki jest „Stańczyk”, namalowany przez artystę w 1862 roku. Przedstawia zasmuconego nadwornego błazna, zatroskanego losem kraju. Obraz ten został odzyskany przez Polskę dopiero w 1956 roku i obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kolejnym cennym dziełem sztuki polskich artystów Wojciecha Kossaka i Jana Styki jest „Bitwa pod Racławicami”. To olbrzymia panorama tworząca pierścień mierzący 15 m x 114 metrów. Przedstawia potyczkę wojsk kościuszkowskich z rosyjskimi nieopodal wsi Racławice. Obraz został namalowany w latach 1893-1894. Od 1985 znajduje się we Wrocławiu, w Muzeum Narodowym.

Józef Chełmoński w 1875 roku namalował leżącą chłopkę bawiącą się nitkami babiego lata, z pieskiem i pracującymi chłopami w tle. Obraz „Babie lato” jest obecnie częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Żydówka z pomarańczami” to dzieło kolejnego wybitnego polskiego malarza, Aleksandra Gierymskiego. Namalowany w latach 1880-1881, przedstawia życie żydowskich mieszkańców Warszawy. Zrabowany podczas II wojny światowej, został odzyskany przez Polskę dopiero w 2011 roku i dołączył do wielkich zbiorów najsłynniejszych obrazów znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Najsłynniejsze obrazy europejskich malarzy w Polsce

Niewątpliwie najsłynniejszym dziełem Leonarda da Vinci, które znajduje się w Polsce, jest „Dama z gronostajem”. Obraz ten, znany także pod nazwą „Dama z Łasiczką”, artysta namalował w latach 1488-1490. Przedstawia on Cecylię Gallerani, która była kochanką księcia Ludwika Sforzy. To cenne dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Hans Memling namalował tryptyk na desce „Sąd ostateczny”. Obraz ten został namalowany na zlecenie włoskich fundatorów dla florenckiego kościoła Badia Fiesolana, ale trafił na ołtarz Kościoła Mariackiego w Gdańsku. W czasie II wojny światowej dzieło zostało wykradzione. Po powrocie do Polski znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Innym, cennym dziełem znajdującym się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, jest krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna. Obraz powstał w 1638 roku. Inne dzieła tego artysty, które zaszczycają polskie zbiory, to „Uczony przy pulpicie” oraz „Dziewczyna w ramie obrazu”.

„Plaża w Pourville” to kolejne dzieło sztuki namalowane w 1882 roku przez Claude Moneta. Pod koniec II wojny światowej obraz został wywieziony do Niemiec, a potem do ZSRR. Do polski dzieło wróciło w 1956 roku, do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

El Greco pozostawił po sobie w polskich zbiorach obraz „Ekstaza świętego Franciszka”. Dzieło to zostało odkryte zupełnie przypadkowo w 1964 roku w Kosowie Lackim i obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Najdroższe dzieła sztuki w polskich kolekcjach

Ceny dzieł sztuki osiągają obecnie gigantyczne kwoty. Aukcje przyciągają nie tylko pasjonatów dzieł sztuki i kolekcjonerów, ale także inwestorów lokujących gotówkę w drogocenne obrazy.

Wartość dzieł sztuki, znajdujących się w Polsce, nie jest łatwo wycenić. Obraz wart jest bowiem tyle, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić. Najdroższym dziełem sztuki w polskiej kolekcji jest niewątpliwie „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci. Dzieło to ubezpieczone jest na kwotę 1,4 miliarda złotych. Natomiast cała kolekcja Czartoryskich szacowana jest na około 10 miliardów złotych. Polska jest jednym z 7 krajów, które mogą poszczycić się dziełem Leonardo da Vinci, podczas gdy na całym świecie zachowanych jest tylko 15 obrazów tego artysty.

Wśród innych drogich dzieł polskich kolekcji można wymienić:

· „Sąd ostateczny” Hansa Memlinga,

· „Plaża w Pourville” Claude Moneta,

· „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha starszego,

· „Adroracja dzieciątka” Lorenzo Lotto,

· „Gra w szachy” Sofonisby Anguissoli,

· „Ekstazę świętego Franciszka” El Greca,

· dzieła Remrandta van Rijna: „Krajobraz z miłosiernym samarytaninem”, „Dziewczyna w ramie obrazu”, „Uczony przy pulpicie”.

To jedynie kilka pozycji, które uważane są za najcenniejsze w polskich kolekcjach. Cena każdego z obrazów liczona jest w milionach złotych.

Najdroższe dzieła sztuki polskich aukcji

Rekord w najwyższej cenie osiągniętej na polskich aukcjach należy do instalacji „Caminando”, na którą składa się 20 rzeźb autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Na aukcji w DESA Unicum zapłacono za nie ponad 8 milionów złotych.

Drugim najdroższym obrazem wylicytowanym na polskich aukcjach jest dzieło Wojciecha Fangora „M22”, sprzedane za ponad 7 milionów złotych. Obraz Jana Matejki „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego” został wylicytowany za prawie 6 milionów złotych. Kolejnym dziełem, sprzedanym na polskich aukcjach jest obraz Tamary Łempickiej „Czytająca I”. Jego wylicytowana wartość to blisko 4,5 miliona złotych. Dzieło to jest uważane za krypto-autoportret malarki, gdyż tło odzwierciedla wyposażenie dawnego mieszkania artystki.

Natomiast najdroższym dziełem polskiego malarza jest obraz „Portrait de Marjorie Ferry” Tamary Łempickiej. W 2020 roku został on sprzedany na londyńskiej aukcji za ponad 82 miliony złotych.

W 2020 roku najdroższym sprzedanym obrazem na świecie był tryptyk Francisa Bacona „Triptych Inspired by the Oresteia of Aeschylus”. Zapłacono za niego prawie 95 milionów dolarów. Nabywca pozostał anonimowy.

07/11/2022

Malarstwo dawne

keyboard_arrow_up